Puchar Niemiec: Borussia w 1/4

Rok temu w spotkaniu z trzecioligowcem Kickers Offenbach zagrał Robert Lewandowski. I wtedy doszło do dogrywki, a w konsekwencji konkursu rzutów karnych.  Strzały Barriosa i Lewego obronił urodzony w Bydgoszczy Robert Wulnikowski. Zimną głową i solidnością wykazali się zawodnicy z regionu Hesja.  Na City Offenbach Stadium Volkswagen Arena gospodarze wygrali w karnych 4:2 i awansowali kosztem polskiego trio do 1/8  Pucharu Niemiec, gdzie po dublecie Simmonsa polegli w starciu z 1. FC Nurnberg.

Po blisko trzech godzinach gry na stadionie w Dusseldorfie w cuglach wygrała ekipa z Dortmundu, wynik mógł być zgoła odmienny, gdyby w bramce gości nie stał Roman Weidenfeller, obroną nie dyrygował Mats Hummels, a celowniki Fortuny byłyby wyregulowane. Zawodnicy  Norberta Meiera zmarnowali kilka sytuacji, w tym tą z 19 minuty meczu, gdy Lukimya przerwał akcję BVB, a następnie strzelił z 30 metrów nad poprzeczkę.

Barrios zawiódł i został zmieniony w 74 minucie przez Ivana Persisicia. BvB mimo gry w 10 po wyrzuceniu z boiska Patricka Owomoyeli w 34 minucie. Na drodze akcji ofensywnych napędzanych przez polskie trio stał Michael Ratajczak (nie ma żadnych danych co do jego polskiego pochodzenia), wychowanek Borussi Dortmund. Czujny w bramce przez 120 minut nie uratował drużyny w serii karnych.  Cały mecz rozegrał Kuba Błaszczykowski.

Karne były o tyle kontrowersyjne, gdyż arbiter Manuel Grafe nakazał powtórzyć dwa strzały.
– Zaszczyt ten  przypadł kapitanowi polskiej kadry, który pokonał Ratajczaka, strzelając przed gwizdkiem sędziego. Drugi raz się nie pomylił i podołał presji kibiców pamiętających  porażkę z Włochami  11 listopada. Wtedy mógłby być zgoła inny, gdyby Jakub Błaszczykowski nie zmarnował karnego strzelając wprost w bramkarza.

Nie jestem zawodnikiem, który próbuje się usprawiedliwiać, ale ujechała mi noga i dlatego wyszedł mi taki strzał, jaki wyszedł. Oczywiście jest to mój błąd i biorę to na siebie – mówił kapitan polskiej reprezentacji.

Andreas Lambertz-kapitan zespołu otwierającego tabelę drugiej Bundesligi strzelił nad poprzeczkę. Sędzia zagwizdał i wskazał ponownie na jedenasty metr wskutek złego ustawienia golkipera Borussi. Za drugim razem pomocnik się zreflektował i dobrze przyłożył stopę.

W ćwierćfinale Pucharu Niemiec podopieczni Jurgena Kloppa mogą się zmierzyć z:
Bayernem Monachium (2:1 z VfL Bochum, sytuacja meczu: nurkowanie Robbena w polu karnym przy stanie 0:1, za co został ukarany żółtą kartką)

SpVgg Greuther Furth (1:0 z Norymbergą) – ofensywnym pomocnikiem drugoligowca jest urodzony w Raciborzu Sebastian Tyrala?wychowanek klubu z Signal Iduna Park. W pięciu występach strzelił dwa gole.

TSG Hoffenheim (2:1 z Augsburgiem)

–  Herthą Berlin – 3:1 z Kaiserlautern (Klub z Nadrenii podpisał umowę przedwstępną z Jakubem Świerczokiem, napastnikiem Polonii Bytom, słuch tam zaginął o Ilijanie Micanskim, niedoszłym królu strzelców Ekstraklasy w sezonie 2009/10). W klubie beniaminka Bundesligi plasującego się w środku tabeli po 17 kolejkach nastąpiły zmiany. Na stanowisku trenera Markusa Babbela zastąpi po przerwie świątecznej Michael Skibbe.
Najlepszymi strzelcami zespołu są: Kolumbijczyk Adrian Ramos z 8 golami na koncie (4 w trzech występach w pucharze i 4 w lidze), 20 ? letni Pierre-Michel Lasogga (6 i 2) oraz Brazylijczyk Raffael (5 bramek).

Kieler SV Holstein 1900 grającym w Regionallida Nord. Awans do 1/4  jest historycznym osiągnieciem klubu z Kilonii. (2:0 z Mainz).

VfB Stuggart. Cacau zapewnił awans ósmemu w tabeli Bundesligi klubowi.

Borussią Mönchengladbach sensacją tegorocznych rozgrywek. Chyba tak można nazwać klub, który był blisko spadku (1:0 u siebie w barażach po golu w 93 minucie Igora De Camargo i remis na wyjeździe), a dziś traci jeden punkt do mistrza Niemiec. Źrebaki Luciena Favre zajmują czwarte miejsce premiowane awansem do LE. Marco Reus w tym sezonie zdążył trafić do siatki rywali już 13 razy. Dwa gole 22- latka na Borussia -Park w drugiej połowie wyeliminowały Schalke 04 z rozgrywek. Goście zobaczyli dwie czerwone kartki.

Młodzi, zdolni
W klasyfikacji strzelców Pucharu Niemiec, czwarte miejsce zajmuje Robert Lewandowski z 3 golami. Swój dorobek może poprawić w następnej fazie. Tuż przed nim o jeden gol więcej mają: Sercan Sararer- Osuna  i Gustavo Adrián Ramos Vásquez , odpowiednio z SpVgg i Herthy. Swoich statystyk nie poprawi już Klaas-Jan Huntelaar (5).

Kasia Bącalska
Dziennikarstwem zainteresowałam się paradoksalnie w klasie dziennikarskiej. Zaczynałam od organizacji wydarzeń kulturalnych w Katowicach m.in (Tydzień Teatrów Lalkowych), reportaży z "dzielnicy", felietonów sportowych dla gazetki szkolnej i tekstów "do szuflady". Przestało mi to wystarczać i zaczęłam publikować na pubsport.pl (znaleźć mnie też możecie na blogu - jedenastunamurawie.blox.pl) oraz na portalu transfery.info. W marcu tego roku poprowadziłam prezentację zawodników GKS Katowice wespół z Radosławem Bryłką - rzecznikiem klubu. Od października studentka.....choć jeszcze nie wie jaki kierunek i lokalizację weźmie na ster.