Puchar Świata na wyciągnięcie dłoni – rozbiliśmy USA!

Polska w wielkim stylu pokonała USA 3:1 w meczu dziewiątej kolejki siatkarskiego Pucharu Świata w Tokio. Biało-czerwoni są krok od olimpijskiej kwalifikacji i triumfu w prestiżowej japońskiej imprezie.

Pierwszy set od początku układał się po myśli Amerykanów, którzy obronną ręka wyszli z nerwowego, pełnego błędów serwisowych początku i prowadzili 8:5 na pierwszej przerwie technicznej. W drugiej części seta różnica ta utrzymała się, choć nasi grali jakby trochę lepiej, zwłaszcza dzięki wysokiej skuteczności Bartka Kurka w ataku. niestety końcówka to seria błędów naszego zespołu, zakończona porażką 17:25.

Drugi set był jakby lustrzanym odbiciem pierwszego – szybciutko przewagę zbudowali nasi siatkarze i to oni triumfowali do 19. Wiele dobrego zdziałał w tej partii Mateusz Mika, który kilkoma dobrymi zagrywkami dał nam szansę na zbudowanie prowadzenia 11:6 tuż po przerwie technicznej.

Wielka dramaturgia od pierwszej do ostatniej piłki – to najlepsze podsumowanie trzeciego seta, wygranego przez Polaków 25:23. Biało-czerwoni zaczęli tę odsłonę fatalnie – po czterech potężnych zagrywkach Christensona przegrywali już 0:4, ale zdołali się podnieść i doprowadzić do remisu przed drugą przerwą techniczną. Tuż po niej prowadziliśmy nawet 19:16 dzięki kapitalnym serwisom Kubiaka. To nie oznaczało końca emocji, bo rywale wrócili do gry (20:21) i doprowadzili do ciekawej końcówki. Tam więcej zimnej krwi mieli Polacy i zagwarantowali sobie przynajmniej jeden punkt za to spotkanie.

W czwartym secie Polacy udowodnili rywalom swoją wyższość, zwyciężając z ogromną przewagą. Amerykanie nie radzili sobie w żadnym elemencie siatkarskiego rzemiosła – zrywali ataki, nie mieli przyjęcia, nie funkcjonowała im zagrywka. Doprowadziło to do wstydliwego dla nich stanu 18:7, z którego oczywiście nie zdołali już wyjść, przegrywając 15:25.

Wygrana pozwoliła Polakom awansować na pierwsze miejsce w tabeli PŚ i zbliżyć się do triumfu w całej imprezie. Do rozegrania zostały nam starcia z Japonią oraz Włochami.