Radwańska przegrała z Szarapową, ale wciąż ma szanse na półfinał

Agnieszka Radwańska

Maria Szarapowa wygrałą z Agnieszką Radwańską 7:5 6:7 6:2 w meczu fazy grupowej turnieju WTA Finals w Singapurze. Wynik ten oznacza, że Rosjanka straciła szanse awansu do półifnału, a Polka zachowała nadzieje, które teraz są jednak w rękach Caroline Wozniackiej.

W pierwszym secie trwała zacięta i wyrównana walka, pozwalająca mieć nadzieję nawet na wygraną Agnieszki Radwańskiej. To Polka jako pierwsza – w piątym gemie, zdołala utrzymać własny serwis i przejąć inicjatywę w meczu. Potem jednak także Szarapowa zaczęła pilnować swojego podania i set zaczął zbliżać się do tie-breaka. Niestety w jedenastym gemie Szarapowa przełamała Polkę na 6:5, a po chwili zwyciężyła w kolejnym gemie i zapewniła sobie prowadzenie w całym spotkaniu.

W drugi secie wydawało się, że Rosjance pójdzie dużo łatwiej. Szarapowa wygrała pierwsze cztery gemy i pewnie zmierzała po zwycięstwo w meczu. Wówczas grająca na luzie Radwańska zaczęła się podnosić. Najpierw wygrała gema na 1:4, potem miała niewykorzystaną szansę na przełamanie. To zmąciło równowagę psychiczną jej rywalki, której przytrafiały się coraz prostsze błędy. Przy stanie 5:1 Szarapowa zmarnowała trzy piłki meczowe, a przy wyniku 5:4 kolejny własny serwis na wygranie meczu. Żadna z tych szans nie została jednak wykorzystana i wkrótce, to świetnie grajca Polka prowadziła 6:5. Gem numer 12 miał dramatyczny przebieg, Radwańska prowadziła już 30:15, ale ostatecznie przegrała, przez musiała swojej szansy szukać w tie-breaku.

Decydująca rozgrywka drugiego seta rozpoczęła się od dobrego serwisu Polki. Potem podwójny błąd popełniła rywalka, co dało minimalną przewagę Radwańskiej. Trzecia wymiana tie-breaka trwała króciutko, bo asa zagrała Szarapowa. Przy prowadzeniu 2:1 tenisistka z Krakowa rozegrała świetną akcję, ale zamiast zdobyć punkt spod siatki, trafiła w taśmę i zrobiło się 2:2. Na szczęście druga wymiana przy podaniu Agnieszki przyniosła jej łatwy punkt numer 3. W szóstej akcji kolejny mini-break na korzyść Polki dał autowy atak Rosjanki. Chwilę potem było już jednak 4:3, po potężnym serwisie Szarapowej. Tym samym odpowiedziała Agnieszka Radwańska i objęła prowadzenie 5:3, a po następnej wymianie już 6:3, po aucie przeciwniczki.Set zakończył się rezultatem 7:4, pierwszy set-ball Szarapowa zdołała obronić, ale potem popełniła pdwójny błąd serwisowy, który oznaczał dla niej pożegnanie się z turniejem.

Trzeba przyznać, że postawa Szarapowej była bardzo sportowa i zawodniczka ta nie odpuściła trzeciego seta, grając tylko i wyłącznie o honor. W szóśtym gemie, przy prowadzeniu 3:2 Maria przełamała Agnieszkę. To był kluczowy moment – Radwańśka nie wygrała już żadnego gema i przegrała 2:6.

Mecz trwał ponad trzy godziny.

Wynik taki oznacza, że Polka musi poczekać na wynik meczu Kvitova – Wozniacka. Jeżeli Dunka (pewna awans) zwycięży, to "zabierze" ze sobą do półfinału Radwańską. W przeciwnym wypadku w 1/2 wystąpi reprezentantka Czech.