Remis w meczu o życie, nie pojedziemy na Mundial

W meczu el. MŚ 2014 reprezentacja Polski w piłce nożnej zremisowała z Czarnogórą 1:1.
Gdyby z pierwszej połowy wyjąć kilkadziesiąt sekund z 11. minuty, oceny dla polskich piłkarzy musiałyby być bardzo pozytywne. Zespół Waldemara Fornalika przez większą część tego okresu gry dominował na boisku i stwarzał podbramkowe sytuacje. Jedną z najlepszych, już na samym początku zmarnował Piotr Zieliński, który przegrał pojedynek sam na sam z Mladenem Bozovicem. Kilkadziesiąt sekund potem było już 0:1. Kuriozalne zachowanie biało-czerwonej obrony wykorzystał z zimną krwią Dejan Damjanović. Snajper z Czarnogóry pokazał jak wykorzystywać stuprocentowe sytuacje.

Na szczęście w 16. minucie taką samą umiejętnością błysnął Robert Lewandowski. Napastnik Borussii Dortmund w pojedynkę poradził sobie z trzema obrońcami i strzałem z 14. metrów doprowadził do remisu. W 42. minucie Waldemar Sobota miał doskonałą okazję by dać nam prowadzenie. Gracz Śląska dwukrotnie nie potrafił jednak trafić do siatki z kilku metrów. Najpierw został zatrzymany przez bramkarza, a nieco przypadkową dobitkę skierował tuż obok słupka.

Chwilę przed przerwą groźną akcję przeprowadzili przyjezdni. Na szczęście przytomnie na piątym metrze przed bramką zachował się Artur Jędrzejczyk. Nim Bjorn Kuipers zaprosił graczy na przerwę, Lewandowski powinien dopisać sobie drugą bramkę, z ostrego kąta nie potrafił jednak przerzucić piłki nad rozpaczliwie interweniującym Bozovicem.

W trakcie pierwszej połowy przydarzyły się dwa urazy wymuszające zmiany. W 27. minucie Boenisch zastąpił Wawrzyniaka, a 36. minucie boisko Stadionu Narodowego opuścić musiał as Czarnogóry – Mirko Vucinić, który ucierpiał w starciu z Grzegorzem Krychowiakiem.

Druga połowa zaczęła się od dalszych ataków Polaków. W 51. minucie Polakom należał się rzut karny za faul na Waldemarze Sobocie, ale sędzia liniowy chwilę wcześnie zasygnalizował spalonego naszego zawodnika. Powtórki pokazały, że był to spory błąd arbitra.

Niestety od tego momentu drużyna Fornalika straciła animusz w grze i oddała inicjatywę rywalom. W 68. minucie Damjanović miał wspaniałą okazję na gola, ale na szczęście z kilkunastu metrów uderzył nad bramką Boruca.

Właściwie do końca meczu Polacy bili głową w mur i narażali się na kontry gości. Wynik nie uległ jednak zmianie W czwartej minucie doliczonego czasu doszło do dramatycznej sytuacji. W zamieszaniu podbramkowym na 2:1 trafił Błaszczykowski, Kuipers wskazał na środek boiska, a Polacy rozpoczęli szaloną radość. Chwilę później zmąciła ją chorągiewka liniowego, który tym razem bezbłędnie wyłapał spalonego Kuby. Arbiter główny zmienił swą decyzję, a chwilę potem zakończył mecz remisem 1:1, oznaczającym koniec marzeń o grze na MŚ w Brazylii. Matematycznie Polacy mają jeszcze na to szanse, ale sytuacja jest praktycznie bez wyjścia.