Dziewczyny lubią brąz – Oktawia Nowacka na podium pięcioboju nowoczesnego

Oktawia Nowacka wywalczyła brązowy medal Igrzysk Olimpijskich Rio 2016 w pięcioboju nowoczesny. Polka otarła się o złoto, ale mistrzostwo przegrała na ostatnim strzelaniu, gdzie popełniła zbyt wiele błędów.

Nazwisko Oktawii Nowackiej jeszcze dwa dni temu znane było tylko koneserom sportów olimpijskich, dziś jest na ustach całej sportowej Polski. 25-letnia zawodniczka zdobyła rozgłos wygrywając w czwartkowy wieczór rundę rankingową szermierki – pierwszej konkurencji pięcioboju nowoczesnego.

W piątek Polka zajęła 16 miejsce w pływaniu, ale dobry rezultat dał jej wystarczająco dużo punktów, by utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Nowacka dobrze spisała się także w jeździectwie, gdzie zaliczyła tylko 7 karnych punktów.

Finałowa próba łączona – bieg + strzelanie przez wiele minut układały się dla liderki wyśmienicie. Oktawia biegła na pierwszym miejscu, w pewnym momencie mając ponad 20 sekund przewagi nad rywalkami. Kłopoty zaczęły się na trzecim strzelaniu, gdzie na około 10 sekund zbliżyła się kapitalnie strzelająca Australijka Esposito. Pięcioboistka z Antypodów powtórzyła kapitalne strzelanie na ostatniej próbie i wybiegła na trasę jako pierwsza. Zmęczona i zdenerwowana Polka spudłowała kilka razy i na finałowym okrążeniu zameldowała się kilkanaście sekund po Australijce, co gorsza, nawet za plecami Francuzki Clouvel. Kolejność ta nie uległa już zmianie i Oktawia Nowacka mogła świętować brązowy medal olimpijski.

Druga ze startujących Polek, Anna Maliszewska ukończyła zawody na 19. miejscu.