Nocne Rio #13 – Jordania w euforii /podsumowanie/

Są kraje, które na igrzyskach występują regularnie, ale medali nie zdobywają. Bryluje w tym Monako, ale medalu nie mają też takie kraje jak Albania, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Angola czy Turkmenistan, co do których moglibyśmy mieć podejrzenia, że kiedyś ktoś tam jakiś medal na pewno zdobył. Od tej nocy krajem z jednym olimpijskim medalem jest Jordania, ten ktoś, to Ahmad Abughaush.

Poza lekkoatletyką, która została opisana tutaj mieliśmy 0 występów Polaków i 3 finały.

Dwa komplety medali rozdano w taekwondo. w kategorii 57 kg pań zwyciężyła Jade Jones z Wielkiej Brytanii pokonując w finale Hiszpanke, zaś na najniższym stopniu podium stanęły zawodniczki z Iranu i Egiptu. W kategorii, w której walczył Karol Robak zwyciężył Abughaush z Jordanii – jest to pierwszy medal w historii tego bliskowschodniego państwa. Drugie miejsce dla Rosjanina, walki o brąz wygrali Hiszpan i Koreańczyk z południa.

Nad ranem polskiego czasu zakończyły się rozgrywki na Copacabanie. W męskim turnieju siatkówki plażowej Brazylijczycy nie zawiedli swoich fanów – złoto dla Alisona i Bruno po zwycięstwie 2:0 (19,17) nad Włochami Cimolaiem i Lupo. W meczu o trzecie miejsce pogromcy Łosiaka i Kantora Holendrzy Brouwer i Meeuwsen pokonali pogromców Fijałka i Prudla Rosjan Krasilnikova i Semenova 2:0 (21,20).

W nocy zakończył się zmagania półfinałowe w sportach zespołowych. Amerykanki w pierwszej połowie męczyły się z Francuzkami (tzn. nie mogły się oderwać na więcej, niż 10 punktów), lecz ostatecznie wygrały 86:67. W Maracanazinho Chinki pokonały 3:1 Holenderki, lecz nie można na pewno napisać, że było to łatwe zwycięstwo. Wszystkie 4 sety zakończyły się przewagą dwóch punktów jednej z drużyn. Emocji nie zabrakło też w Future Arenie – Rosjanki pokonały Norweżki po dogrywce 38:37. Choć obrończynie tytułu były bardzo blisko doprowadzenie do kolejnych dodatkowych 10 minut – norweska skrzydłowa pomyliła się nieznacznie w czystej sytuacji na 10 sekund przed końcem.

W klasyfikacji medalowej bez zmian. USA (35-33-32) przewodzi stawce i może już się pochwalić setką zdobytych medali. Na drugim miejscu Brytyjczycy (22-21-13), a niedaleko za ich plecami Chiny (20-16-22). Polska (2-2-4) na 25. miejscu.

POWIEDZ O NAS SWOIM ZNAJOMYM:

Paweł Kazimierczyk
Wrocławianin, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. W styczniu 2010 rozpocząłem prowadzenie bloga olimpijsko.blox.pl. Grudzień tegoż roku przyniósł mi zaproszenie do PubSportu, kolejna zima zaowocowała z kolei przeniesieniem bloga do serwisu naTemat.pl, gdzie można mnie znaleźć pod adresem pawelkazimierczyk.natemat.pl. Pisuję o wielu dyscyplinach. Być może wygląda to tak, że myślę, że znam się na wszystkim, ale sądzę, że przeboleję taką opinię i będę robił swoje. Największe emocje wzbudzają we mnie zawody w których sportowcy występują pod barwami narodowymi, stąd też ogromna fascynacja imprezą jaką są Igrzyska Olimpijskie. Przy czym wobec tych wszystkich rozgrywek niemal zawsze w ślepej kibicowskiej naiwności wierzę w sukces tych pod biało-czerwonym sztandarem.