Rosja rozbita przez Brazylię, zadanie Polaków na czwartek: 2 sety

Piłka do siatkówki

Brazylia wygrała w Łodzi 3:0 z Rosją i zapewniła sobie awans do półfinału siatkarskich mistrzostw świata. Wynik ten oznacza, że polska reprezentacja, by wyjść z grupy potrzebuje w czwartek wygrać minimum 2 sety w starciu z Rosjanami.

Mecz oglądany przez garstkę kibiców w łódzkiej Atlas Arenie nie przyniósł wielu emocji i nie dał też awansu polskiej reprezentacji. Ten byłby faktem już dziś, gdyby Rosja pokonała Brazylię. Ekipa Sbornej nie miała jednak wiele do powiedzenia z Canarinhos i gładko przegrała 0:3.

Pierwszy set był w miarę wyrównany do stanu 14:13. Wówczas Brazylijczycy zdobyli dwa punkty z rzędu i odskoczyli. Rosjanie walczyli i zdołali odrobić starty na 20:20 po niezłej serii Rosjan z zagrywki. Po czasie dla Bernardo Rezende Lucarelli skończył jednak atak, a po chwili zagrał asa serwisowego, co rozbiło przeciwników. Set zakończył się wynikiem 25:22.

W drugiej odsłonie Brazylia odjechała już na początku (10:6), ale w środkowej części rozgrywki gra wyrównała się. przy stanie 16:15 dla ekipy z Ameryki Południowej fatalnie spisujący się w tym spotkaniu Siergiej Grankin przekroczył linię przy rozegraniu i dał rywalom przewagę, której już nie roztrwonili, a wręcz przeciwnie – powiększyli ją do rozmiarów 25:20.

Trzecia partia była najciekawsza w meczu. Do stanu 10:10 to Rosjanie mieli inicjatywę i kilka punktów przewagi. Wówczas jednak doszło do wspaniałej wymiany. Jedna i druga ekipa popisywały się świetnymi obronami, ale ostatecznie to Brazylijczycy zdobyli punkt, dający im remis i psychologiczną przewagę. Do stanu 19:19 gra toczyła się jeszcze w zasadzie punkt za punkt, ale zaczął funkcjonować brazylijski blok. Najbardziej nadziewał się na niego środkowy Wołwicz, zatrzymany w końcówce dwukrotnie. Doprowadziło to do wyniku 25:20 dla podopiecznych Bernardo Rezende.

Wygrana Brazylii dała jej pewny awans do półfinału. Ekipa ta ma teraz 4 punkty i prowadzi w tabeli. Wyprzedzić może ją tylko Polska, jeśli w czwartek pokna Rosję. Najważniejszym dla Polaków będzie jednak wygrać przynajmniej dwa sety, co wystarczy do zapewnienia sobie udziału w fazie finałowej turnieju.

W grupie G Niemcy niespodziewanie łatwo rozbili Iran 3:0. W czwartek w katowickim Spodku konfrontacja Francja – Iran, od której zależeć będzie kończowy układ w grupie. Teoretycznie możliwa jest nawet sytuacja, w której wszystkie drużyny bęą mieć po 3 punkty i bilans setowy 3:3. Wówczas półfinalistów wyłoni porównanie Ratio małych setów. Na razie w tym elemencie wyraźnie prowadzą Trójkolorowi, ale ewentualna wysoka porażka z Iranem mogłaby popsuć ten bilans i doprowadzić do wielkich emocji.