Rosjanie mistrzami świata, 5:2 w finale

Rosja wygrała 5:2 z Finlandią w finale MŚ w hokeju na lodzie rozgegranych na Białorusi. Sborna sięgnęła po tytuł wygrywając wszystkie 11 meczów na turnieju.

W pierwszej tercji padły dwie bramki i skazywani na porażkę Finowie schodzi do szatni w doskonałych nastrojach. Co prawda w 11. minucie Szirokow dał prowadzenie faworyzowanej Rosji, ale w ostatnich sekundach tej części gry Skandynawowie odpowiedzieli trafieniem Pakarinena.

Jeszcze większe zaskoczenie wywołał początek drugiej tercji, w której Finlandia wyszła na prowadzenie 2:1. W 27. minucie gola strzelił Palola. Niestety dla ekipy Suomi, na tym zakończyły się jej popisy strzeleckie tego dnia. Od tego mometu gole strzelali tylko Rosjanie. Jeszcze przed upływem 40. minuty bramki na 2:2 i 3:2 strzelili Owieczkin i Małkin, a cztery minuty po rozpoczęciu ostatniej części gry na 4:2 podwyższył Zaripow.

Przez kolejne minuty Finlandia starała się jak mogła o kontantowego gola, ale nie potrafiła zamienić optycznej przewagi i częstego posiadania krążka na bramkę. Rosjanie w miarę spokojnie bronili dwubramkowej zaliczki i w końcówce zadali piąty cios. Autorem ostatniego gola na MŚ 2014 został w 56. minucie Tichonow.