Ruszają MŚ w piłce ręcznej kobiet Serbia 2013. Polki wracają do gry

Po sześcioletniej przerwie polska reprezentacja kobiet w piłce ręcznej zagra na Mistrzostwach Świata. Turniej w Serbii rozpocznie się 6 grudnia 2013 roku.

Formuła turnieju:

24 drużyny zostały podzielone na 4 grupy. W każdej z nich zagra po sześć zespołów. Formuła będzie zatem identyczna jak w przypadku męskiego czempionatu, który w styczniu odbył się w Hiszpanii. Po cztery czołowe ekipy z każdej grupy awansują do fazy pucharowej, konkretnie do 1/8 finału. Drużyny z 5 i 6 miejsc w grupach wezmą udział w tzw. Presidend’s Cup – rozgrywkach o miejsca 17-24.

Gospodarze:

Turniej odbędzie się w pięciu halach w czterech serbskich miastach. Belgrad przygotował dwie areny, Nis, Nowy Sad i Zrenjanin po jednej. Właśnie w tym ostatnim mieście odbędą się spotkania grupy C z udziałem Polek.

Historia: 

W 2011 roku turniej odbywał się w Brazylii. Triumfowały wówczas Norweżki, które w finale uporały się z Francją. Trzecie miejsce przypadło ekipie Hiszpanii. W historii najwięcej triumfów w tej imprezie mają Rosjanki. Kompletnie zdominowały one rywalizację w pierwszej dekadzie XXI w., kiedy to sięgały po mistrzostwo w czterech z pięciu rozegranych czempionatów. Najwyższe miejsce Polek to piąte, ale zanotowano je dawno – w 1973.

Faworyci:

Według firm bukmacherskich najbardziej prawdopodobny scenariusz na ten turniej to obrona tytułu przez Norweżki. Wysoko stoją też akcje Czarnogóry, Francji i gospodyń – Serbii. Stawiając 1 zł na mistrzostwo dla Polski można zarobić aż 200.

Reprezentacja Polski:

W fazie grupowej rywalkami kolejno będą zespoły Paragwaju, Hiszpanii, Angoli, Argentyny i Norwegii. Taki układ sprawia, że Biało-Czerwone dość łatwo powinny awansować do 1/8 finału. Ogranie Paragwaju i Argentyny jest dla nich wręcz obowiązkiem, co przyznaje sam trener Kim Rasmussen. W ostatnich sprawdzianach przed mundialem Polki dwukrotnie pokonały mistrzynie Ameryki Południowej – Brazylijki. Potwierdza to, że awans z grupy nie będzie jakimś wielkim wyzwaniem. Jeżeli jednak liczymy na coś więcej niż tylko 1/8 finału trzeba powalczyć o wyższą niż czwarta lokatę w grupie. Zdecydowanie najtrudniejsze potyczki jakie czekają polską ekipę to te z Hiszpanią i Norwegią – medalistami poprzednich MŚ. Polki mają jednak na koncie już niespodziankę, jaką było wyeliminowanie Szwedek w dwumeczu kwalifikacyjnym.

Po wyeliminowaniu Szwecji chcielibyśmy dalej zaskakiwać. Oczywiście to jest tylko sport i wszystko się może zdarzyć. Duże znaczenie będzie miała dyspozycja dnia. Jeżeli zagramy tak jak ostatnio z Brazylią, to jesteśmy w stanie pokonać najlepsze drużyny na świecie – powiedział Rasmussen przed turniejem.

Pierwsze starcie Polek na turnieju w sobotę o 18:00 z Paragwajem. Transmisję przeprowadzi TVP Sport.

***

Tabele i terminarze MŚ Serbia 2013 >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/