Rzeszów stoi siatkówką – ciekawostki, które musi znać każdy mieszkaniec

Uważasz się za fana sportu? Kochasz siatkówkę? Znasz doskonale historię Resovii? A może chcesz utrwalić wiedzę? Zapraszamy do zapoznania się z naszym kompendium wiedzy prawdziwego kibica.

Siatkówka w opinii wielu ekspertów to drugi, plasujący się po piłce nożnej, sport narodowy. Wychowaliśmy wielu wspaniałych zawodników, posiadamy silną ligę, a chwilę temu zostaliśmy Mistrzami Świata. W Rzeszowie ta dyscyplina odgrywa niebagatelną rolę. Przed wami kilka faktów. Każdy fan rzeszowskiej siatkówki powinien znać je na pamięć.

Hegemonia

Złota era Resovii Rzeszów miała miejsce ponad czterdzieści lat temu. Wówczas sportowcy „Sovii” święcili swoje największe sukcesy. Przez sześć lat z rzędu rzeszowianie nie zajęli w tabeli ligi polskiej miejsca niższego niż trzecie. Pomiędzy 1970 a 1976 rokiem czterokrotnie sięgali po tytuł Mistrza Polski; zdobyli srebrny i brązowy medal tych rozgrywek. Sukcesy na domowym podwórku były wstępem do triumfów w Europie.

Rzeszów polska stolicą siatkówki

Piłkarze siatkowi z naszego miasta, wznosząc się na fali zwycięstw, w 1975 roku zostali klubowymi mistrzami świata. Wcześniej zajęli drugie miejsce w Pucharze Europy i trzecie miejsce w Pucharze Zdobywców Pucharów. Wraz z drużynowymi sukcesami szły w parze te reprezentacyjne. Ówcześni gracze Resovii tacy jak Marek Karbarz, Jan Such, Stanisław Gościniak i Bronisław Bebel należeli do olimpijskiej reprezentacji Polski.

Dwanaście chudych lat

Zmierzch złotej ery rzeszowskiej siatkówki nastąpił w 1991 roku. Wówczas stało się to, czego nikt się nie spodziewał – Resovia spadła i zaczęła swoją tułaczkę na zapleczu Ekstraklasy. Spadek do drugiej ligi, zmiana historycznej nazwy klubu, aż wreszcie odwrócenie się kibiców – Rzeszów wylądował na siatkarskiej prowincji. Kibice siatkarscy cenią sobie przywiązanie do tradycji i barw klubowych. Zmiana nazwy z CWKS Resovia na AKS m-punkt Rzeszów była ciosem prosto w serce.

Nowe rozdanie

Gdy w sezonie 2003/2004 do klubu powrócił Jan Such, architekt sukcesów wielkiej Resovii, nad Podkarpaciem znów jaśniej zaświeciło słońce. Sovia ponownie awansowała do elity. I od tamtej pory systematycznie pnie się w górę. Ostatnie trzy lata to pasmo sukcesów. Rzeszowski klub w tym czasie tylko raz nie został Mistrzem Polski. Ku uciesze fanów, również tych pasjonujących się zakładami sportowymi takimi jak totolotek.pl, wszystko wskazuje na to, że przyszłość klubu rysuje się w kolorowych barwach. Biało-czerwonych barwach.

wpis gościnny, jego autorem nie jest żaden ze współpracowników pubsport.pl


pubsport.pl
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/