Schlierenzauer wyrównuje rekord Nykanena

Gregor Schlierenzauer wygrał konkurs lotów narciarskich na skoczni w Vikersund. Piąte miejsce zajął Kamil Stoch, a szósty był Piotr Żyła.

Nad największą skocznią świata panowały niezłe warunki do latania. Minimalny wiatr w plecy nie utrudniał zbytnio skakania, choć oczywiście wykluczał uzyskiwanie rekordowych rezultatów. Słabsi zawodnicy mieli co prawda problemy z osiągnięciem przyzwoitych odległości, ale czołówka uraczyła nas lotami w pod linię 220 metra.

Najdalej w pierwszej serii poleciał Gregor Schlierenzauer – 216,5, Austriak na półmetku przegrywał on jednak minimalnie z Simonem Ammannem, który osiągnął metr mniej. Trzecie miejsce, również z małą stratą do Szwajcara przypadało Kamilowi Stochowi (213,5 m). Dziesiąty po pierwszej serii był Maciej Kot (204,5 m), a miejsce niżej plasował się Piotr Żyła (200,5 m). Do finałowej rozgrywki zakwalifikował się jeszcze Krzysztof Miętus (168,5 m – 27. miejsce). Trzydziesy drugi był, po skoku na 150,5 m Dawid Kubacki.

Przed decydującą serią zdecydowano się podnieść rozbieg o trzy stanowiska. To sprawiło, że skoki były zdecydowanie dalsze, a rozgrywka w czołowej dziesiątce porwała kibiców. Kapitalną próbę (225 metrów) oddał Żyła, czym awansował na szóste miejsce. Przed nim skończył zawody Kamil Stoch. Zakopiańczyk wyrównał rekord Polski (232,5 m), ale to nie wystarczyło do zagrożenia Kranjcowi, Stjernenowi, Ammanowi i Schlierenzauerowi. Dwaj pierwsi osiągnęli identyczne odległości co Polak, ale mieli gorsze warunki. Amman skoczył bliżej, ale wystarczyła mu przewaga z pierwszej serii. Poza zasięgiem był natomiast Schlieri. 240 metrów, nawet przy słabym lądowaniu, dały mu 46. zwycięstwo w karierze wyrównanie rekordu Mattiego Nykanena.

Nieco słabiej w drugiej serii wypadł Maciej Kot – z dziesiątego miejsca spadł na szesnaste (207 m). Na pocieszenie zostało mu ustanowienie rekordu życiowego w długości lotu. Krzysztof Miętus zakończył konkurs na 25. miejscu (195,5 m w drugiej serii).

Kolejne zawody PŚ w niedzielę, także na obiekcie w Vikersund.

***

Klasyfikacja i terminarz PŚ w skokach >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/