Soczi 2014: Sobota i od razu medal? [zapowiedź dnia 8. lutego]

Prezentujemy zapowiedź najważniejszych wydarzeń pierwszego dnia Zimowych Igrzysk Olimpijskich Soczi 2014. W sobotę, 8. lutego na sportowych arenach pojawi się m.in. Justyna Kowalczyk, co oznacza, że na koncie Polski może pojawić się pierwszy medal. 

Pierwszy komplet medali przyznany zostanie jednak kilka godzin wcześniej – już 9:45 rozpocznie się pierwszy w Soczi i w ogóle pierwszy w historii olimpijski finał snowboardowego Slopestylu mężczyzn. O 6:30 odbędą się półfinały tej konkurencji. Polacy niestety nie startują.

Najważniejszym dla biało-czerwonych wydarzeniem przedpołudnia będzie niewątpliwie bieg łączony kobiet na 15 km. Oprócz wspomnianej Justyny Kowalczyk wystartują w nim jeszcze trzy Polki – Agnieszka Szymańczak, Kornelia Kubińska oraz Paulina Maciuszek. Bieg z udziałem 61. narciarek wystartuje punktualnie o 11:00 czasu polskiego. Więcej w odrębnej zapowiedzi BIEGU ŁĄCZONEGO KOBIET NA ZIO SOCZI 2014 >>

O 12:30 bardzo ciekawie powinno być także w Adler Arenie. Tam rozpocznie się finał biegu na 5000 m łyżwiarzy szybkich. W pierwszej parze pojedzie Sebastian Druszkiewicz, a w drugiej Jan Szymański. Polacy nie zaliczają się oczywiście do faworytów, a walkę o medale powinni stoczyć trzej Holendrzy prowadzeni przez obrońcę tytułu Svena Kramera, Koreańczyk Lee oraz Rosjanin Skobriew. Groźni będą również Amerykanin Kuck, Norweg Sverre Lunde Pedersen, Belg Bart Swings oraz Niemiec Patrick Beckert.

Czwarty w na tych igrzyskach finał to startujący o 15:30 sprint biathlonistów – rywalizacja Martina Fourcada z resztą świata z czterema Polakami w tle. Z Polaków do startu zgłoszono Łukasza Szczurka, Krzysztofa Pływaczyka, Rafała Lepela i Grzegorza Guzika, ale oni będą raczej ucieleśnieniem tradycyjnej idei olimpizmu, w której najważniejszy jest start a nie zajęte miejsce. Więcej na temat tej konkurencji w odrębnej zapowiedzi BIATHLONOWEGO SPRINTU MĘŻCZYZN PODCZAS IGRZYSK SOCZI 2014 >>

Równocześnie z biathlonistami, walkę o medale rozpoczną saneczkarze w specjalności „jedynek”. W lodowej rynnie zamelduje się 39-ciu zawodników, w tym jeden Polak – Maciej Kurowski. Pojedzie on z 24. numerem startowym, a podczas treningów plasował się w okolicach 21. miejsca. Faworytem do złota jest Niemiec Felix Loch, ale środowy trening wygrał Austriak Wolfgang Kindl. Pierwszy zjazd startuje o 15:30, drugi o 17:40.

Wieczór należał będzie już do skoczków narciarskich – Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Jan Ziboro o 17:30 wezmą udział w kwalifikacjach do konkursu na skoczni HS106. Zawody główne odbędą się w niedzielę, a jedynym Polakiem pewnym udziału w nim jest lider PŚ – Kamil Stoch. Pozostali muszą potwierdzić wysoką formę z treningów w kwalifikacjach.

Piąty i ostatni sobotni komplet medali rozdany zostanie po 19:00 czasu polskiego – w jeździe po muldach kobiet. Panie mają za sobą już pierwszą rundę kwalifikacyjną, a druga odbędzie się w sobotę o 15:00. Finały jak wspomniano – o 19.

Jeszcze nie o medale o wielką stawkę walczyć będą łyżwiarze figurowi. Od 15:30 drugi dzień rywalizacji drużynowej, tym razem wystąpią pary taneczne, solistki i pary sportowe – wszyscy w programach skróconych. Po dwóch konkurencjach (programy krótkie solistów i par sportowych) prowadzą Rosjanie (19 pkt) o 2 „oczka” przed Kanadyjczykami, a trzeci są Chińczycy (15 pkt).

W sobotę zainaugurowany zostanie turniej hokeja kobiet. O 9:00 USA zmierzy się z Finlandią, a 14:00 Kanada zagra ze Szwajcarią.

Uwaga – linki do zapowiedzi poszczególnych konkurencji dodamy wkrótce…


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/