Serbia 2013: Polki wydarły Rumunkom ćwierćfinał Mistrzostw Świata!

Polska reprezentacja piłkarek ręcznych zagra w ćwierćfinale Mistrzostw Świata w Serbii. W meczu 1/8 finału Polki w dramatycznych okolicznościach ograły Rumunię 31:29.

Pierwsza połowa spotkania to prawdziwa jazda bez trzymanki. Zawodniczki obu drużyn nie szczędziły sobie ostrej walki, a gra toczona była w zawrotnym tempie. Przełożyło się to na dość wysoki wynik, co dziwić powinno zwłaszcza że spotkały się dwie ekipy znane z agresywnej defensywy.

Rozpoczęło się doskonale dla Polek – od prowadzenia 2:0. Potem jednak zaczęły się schody i z każdą kolejną minutą Rumunki miały coraz więcej do powiedzenia. Pierwszy raz wynik korzystny dla przeciwniczek pojawił się na tablicy w szóstej minucie (5:6). Jeszcze przez kilkadziesiąt kolejnych sekund (do stanu 7:7) rezultat był na styku, potem Biało-Czerwone zaczęły tracić dystans. Po czterech z rzędu golach dla rywalek zrobiło się 11:7, a na dodatek po chwili na ławkę kar powędrowała Iwona Niedźwiedź. O dziwo, gdy wydawało się, że pojedynek wymknie się z rąk zespołowi Kima Rasmussena, Polki wygrały to osłabienie 2:0 i zrobiło się 10:12. Niestety końcówka pierwszej odsłony znów była lepsza w wykonaniu Rumunii i na przerwę panie udały się przy stanie 13:17. Najskuteczniejszą zawodniczką tej części gry była oczywiście niezawodna Cristina Neagu – autorka siedmiu trafień.

Ósme zanotowała tuż po wznowieniu gry, ale Polki nie zamierzały składać broni – rzuciły dwie kolejne bramki i doprowadziły do stanu 15:18. Niestety przez kolejne minuty nasza ekipa nie potrafiła zbliżyć się do przeciwniczek na mniej niż 3 gole, momentami przegrywały zaś nawet czterema. Przy stanie 26:22 morale w polskim zespole musiało być bardzo niskie, czas uciekał, a piłka nie chciała wpadać do rumuńskiej bramki nawet w tak doskonałej okazji jak rzut karny. Wówczas stało się coś co ciężko wytłumaczyć logicznie. Przy dużym udziale bramkarki Małgorzaty Gapskiej kompletnie zacięła się ofensywa przeciwniczek. Rumunia przez około 10 minut nie zdobyły gola. W tym czasie rozpędziły się Biało-Czerwone, które zabójczymi atakami niwelowały straty i wyszły na prowadzenie 27:26. Stało się to w 55. minucie po trafieniu Aliny Wojtas. Co więcej – kolejne dwa gole także były dziełem Polek, a prowadzenia 29:26 nie dało się roztrwonić w dwie minuty. Ostatecznie Polska wygrała z Rumunią 31:29 i zagra w ćwierćfinale z Francją. Ten mecz odbędzie się 18. grudnia.

Najwięcej goli w meczu zdobyła Neagu – 11, wśród Polek najskuteczniejsza była Alina Wojtas – 9 trafień.