Severin Freund mistrzem na dużej skoczni, Polacy tylko tłem

Niemiec Severin Freund wygrał z wielką przewagą konkurs o mistrzostwo świata w skokach narciarskich na obiekcie HS134 w Falun. Srebrny medal wywalczył Gregor Schlierenzauer, a brązowy Rune Velta. 

Przez pierwszą serię przebrnęło czterech biało-czerwonych. Odpadł jedynie, po słabym skoku, Aleksander Zniszczoł. Najwyżej klasyfikowanym Polakiem na półmetku rywalizacji był Piotr Żyła (123 m, dziesiąta lokata). Dwa miejsca niżej klasyfikowany był Kamil Stoch (125 m), a szesnasty był Klemens Murańka (123 m). Na dwudziestym szóstym miejscu rundę zakończył zaś Dawid Kubacki (115,5 m).

Duże kontrowersje towarzyszyły próbie Kamila Stocha. Kompletnie zwariowała wówczas aparatura obliczająca bonifikaty za wiatr. Pierwotnie Kamil otrzymał łączną notę 115 pkt, dającą mu miejsce przed Piotrem Żyłą, po kilku minutach zweryfikowano ją jednak do 112,2 spychając obrońcę tytułu na dwunaste miejsce.

Na półmetku prowadził faworyt do złota – Niemiec Severin Freund (134 m), który wyprzedzał o 4,8 pkt Andersa Bardala i 8,1 pkt Gregora Schlierenzauera. Od Austriaka zaczynała się grupa kilku zawodników, którzy mogli jeszcze powalczyć o medal. Byli w niej m.in. Peter Prevc Stefan Kraft, Anders Fannemel, Noriaki Kasai i Rune Velta.

W drugiej serii słabiej wypadli Kubacki i Murańka. Ten pierwszy uzyskał 115,5 m i spadł na dwudziestą dziewiątą lokatę. Klimek w trudnych warunkach skoczył 123 m i spadł na dwudzieste miejsce. Kamil Stoch utrzymał swoje dwunaste miejsce (124,5 m). Poprawił się jedynie Piotr Żyła (121,5 m), który awansował na dziewiąte miejsce.

Na podium nie stanął ostatecznie Anders Bardal, który spadł z drugiego na szóste miejsce. Pozwoliło to Gregorowi Schlierenzauerowi zdobyć niespodziewane srebro (130 m w drugiej serii), a brąz Rune Velcie. Mistrz świata z normalnej skoczni uzyskał 128,5 m i awansował z ósmego miejsca. Klasę i dominację potwierdził Freund – 135,5 m w idealnym stylu dało mu tytuł mistrza świata i nowy rekord skoczni. Niemiec wygrał z ogromną, ponad dwudziestopunktową przewagą.


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/