Stoch podwójnym mistrzem olimpijskim!

Kamil Stoch wygrał konkurs olimpijski na dużej skoczni. Polak minimalnie wyprzedził weterana światowych skoków Noriakiego Kasai. Brązowy medal przypadł Słoweńcowi Peterovi Prevcowi.

Kamil Stoch po raz kolejny potwierdził wielką klasę już w pierwszej, bardzo trudnej serii. Polak poszybował 139 m – tyle samo co wicelider z Japonii – Noriaki Kasai. Uzyskał jednak lepsze noty i miał nieznacznie więcej punktów za trudniejsze warunki. Trzeci na półmetku Severin Freund lądował na 138 metrze i przegrywał ze Stochem 3,4 pkt. Kolejni skoczkowie mieli już większe straty – Słoweniec Peter Prevc jest czwarty i tracił do medalowego miejsca 5,7 pkt. Piąty w rankingu Fin Ansi Koivuranta miał już ponad 13 pkt mniej niż lider.

Do drugiej serii awansowali także Maciej Kot i Jan Ziobro. Obaj plasowali się w drugiej dziesiątce i mogli mieć nadzieje na awans do czołówki. Kot po skoku na 126 m zajmował 12. lokatę i tracił ok. 5 „oczek” do wspomnianego Koivuranty. Ziobro lądował 2,5 m dalej, ale ustępował koledze z drużyny o 3,3 pkt. Dawało mu to 16. lokatę.

Niestety odpadł Piotr Żyła, któremu 118 m dało dopiero 34. miesjce.

W końcowej części rywalizacji w I serii warunki nad skocznią zrobiły się bardzo niekorzystne. Ich ofiarą padli m.in. Austriacy Diethart i Morgenstern oraz Niemiec Wellinger, którzy odpadli z dalszej rywalizacji.

W drugiej serii warunki wciąż nie ułatwiały walki o medale. W początkowej fazie rozgrywki skoki były doskonałe – Dimitrii Wassiljew uzyskał aż 144 metry, ale podparł lądowanie, cztery metry mniej, ale w dużo lepszym stylu skoczył Niemiec Marinus Kraus. Pozwoliło mu to na znaczy awans – na szóstą pozycję.

Skoki czołówki były zdecydowanie bliższe, ale dostarczyły wielkich emocji. 131 m uzyskał Peter Prevc i cały słoweński obóz był zawiedziony. Odległość ta dawała bowiem prowadzenie, ale rywale mieli sporą przewagę. Nastroje u Słoweńców zmieniły się błyskawicznie po skoku Freunda – 129,5 m pozbawiło Niemca medalu.

Presję wytrzymał natomiast Noriaki Kasai – 133,5 m dało mu pewne prowadzenie i nadzieje na złoto. Spotęgowała je próba Stocha, który napotkał w powietrzu spore problemy i lądował metr bliżej od Japończyka. Obliczanie wyniku końcowego trwało dłuższą chwilę, ale ostatecznie Stoch wygrał o 1.3 przed 41-letnim skoczkiem z Japonii.

WYNIKI:

1. STOCH 278,7
2. Kasai (JPN) 277,4
3. Prevc (SLO) 274,8
4. Freund (GER) 272,2
5. Fannemel (NOR) 264,3

12. KOT 250,4
15. ZIOBRO 246,6
34. ŻYŁA 108,7

Pełne wyniki (PDF) >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/