Kasai wygrał loty w Kulm, szóste miejsce Stocha

Noriaki Kasai wygrał konkurs lotów narciarskich w austriackim Kulm i został najstarszym w historii triumfatorem zawodów Pucharu Świata. Ma ponad 41 lat. Szóste miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej – Kamil Stoch.

Weteran światowych skoków uzyskał w swojej pierwszej próbie 196 m i prowadził, mimo że 3 metry dalej poszybował Słoweniec Peter Prevc. Przewaga Japończyka była jednak minimalna i wynosiła zaledwie 0,2 pkt. 3 pkt za liderem był natomiast faworyt gospodarzy Gregor Schlierenzauer.

Kamil Stoch, który skakał w najgorszych warunkach z całej czołówki (dodane ponad 4 pkt za wiatr w plecy) lądował na 180,5 m. Dawało to ósme miejsce na półmetku. 14. lokatę zajmował natomiast Piotr Żyła – 177,5 m. W czołowej „dwudziestce” zmieścili się jeszcze Jan Ziobro (176 m – 18. miejsce) i Maciej Kot, który skoczył tyle samo, co jego młodszy kolega, ale miał niższe noty i uplasował się dwa miejsca niżej.

Odpadł Klemens Murańka, zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon. Warto jednak zaznaczyć, że Polak i tak miał najgorszy wynik I serii.

W finale Kasai potwierdził klasę i poszybował najdalej – 197 m, dzięki czemu wyprzedził Prevca (190,5 m) o ponad 10 punktów. Na trzeciej pozycji utrzymał się Schlierenzauer (194 m).

Awans o dwie pozycje po skoku na odległość 182,5 m zaliczył Kamil Stoch. Szóste miejsce pozwoliło mu nawet zwiększyć przewagę w PŚ nad wiceliderem Simonem Ammannem. Szwajcar zajął dziś 11. miejsce.

Znacząco nie zmienili swoich miejsc z I serii pozostali Biało-Czerwoni. Żyła spadł na 15. miejsce po locie na 185 m. Ziobro uzyskał 1,5 m mniej i zajął 17. lokatę. 19. był z kolei Kot – 181 m.