„Słonie” z trzema punktami po słabym meczu

W meczu grupy D Pucharu Narodów Afryki 2013, Wybrzeże Kości Słoniowej wygrało z Togo 2:1 .

Pierwsza połowa zakończyła się remisem 1:1 i był to rezultat w pełni zasłużony. Od początku dało się zauważyć słabą koncentrację bloku defensywnego drużyny WKS, co już w pierwszych minutach mogło przynieść bramkę dla Togo. Po fatalnym błędzie Kolo Toure, oko w oko z bramkarzem stanął Emmanuel Adebayor. Doświadczony Togijczyk zachował się jednak jak junior – zamiast oddawać strzał (a był jakieś 7 metrów przed bramką), próbował mijać Barry’ego i ten pojedynek przegrał. Trzy minuty potem było już 1:0 dla Słoni – po świetnym rajdzie Gervinho prawą stroną boiska, piłkę do siatki skierował Yaya Toure. Pomógł mu w tym rykoszet od nogi jednego z obrońców, który zmylił bramkarza.

Zadowoleni minimalnym prowadzeniem gracze Wybrzeża oddali inicjatywę rywalom i próbowali poczekać na kolejną szansę. Togijczycy nie błyszczeli w ataku, ale potrafili kilka razy groźnie uderzyć z dystansu. Generalnie, bliżej było jednak podwyższenia na 2:0 niż wyrównania. Jak to zwykle w futbolu bywa – stało się odwrotnie. W doliczonym czasie pierwszej połowy nieźle wykonany rzut rożny na gola zamienił Ayite.

W 60. minucie drużyna Togo znów perfekcyjnie wykonała korner i zdobyła bramkę. Arbiter spotkania nie uznał go jednak, prawdopodobnie z powodu przedwczesnego wznowienia gry, w momencie gdy nie zakończyła się jeszcze zmiana zarządzona przez trenera WKS. W dalszej części meczu minimalnie lepiej spisywało się Togo, ale oglądanie tej konfrontacji nie mogło zachwycić żadnego kibica. W 73. minucie plac gry opuścił, beznadziejny w tym spotkaniu, Didier Drogba. Dwie minuty potem Yaya Toure miał fenomenalną okazję na drugiego gola. Po komicznym zderzeniu dwóch Togijczyków przed własną „szesnastką”, gracz Manchesteru City znalazł się z piłką 12 metrów przed bramką, ale uderzył za lekko i bramkarz Agassa nie miał większych problemów z wyłapaniem strzału. Ten sam piłkarz został jednak negatywnym bohaterem swojego zespołu. W 88. minucie po centrze Y. Toure z rzutu wolnego, minął się z piłką, do której doszedł Gervinho i trafił do pustej bramki.

Togo miało jeszcze okazję na wyrównanie, po szalonej i efektownej akcji z 94. minuty. Uderzenie Ayite z czterech metrów, fantastycznie sparował jednak Barry.

W starciu z teoretycznie najgorszą drużyną w grupie Wybrzeże Kości Słoniowej wypadło słabo i z trudem uratowało trzy punkty. Póki co podopieczni Sabriego Lamouchiego nie potwierdzili statutu głównych faworytów imprezy.

***

Wyniki i tabele PNA 2013 >>

Pubsport.pl – wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!