Smuda rok później

Właśnie niczym jeden dzień, minął nam calutki rok czasu, odkąd  zacne stanowisko selekcjonera naszej reprezentacji objął Franciszek Smuda. Jak wielu blogerów czy zawodowych dziennikarzy sportowych pokusiłem się o podsumowanie dotychczasowej pracy Pana Smudy. Jak na razie trudno o zdecydowaną ocenę  jego pracy , ponieważ na każdy punkt  dokonań byłego trenera Lecha można patrzeć z różnej strony.  Zacznijmy od początku.

Franciszek Smuda to jeden z najlepszych polskich trenerów piłkarskich na przestrzeni ostatnich piętnastu lat. To on stał u sterów Widzewa Łódź, który jako  ostatnia polska drużyna dostąpił zaszczytu gry w elitarnej Lidze Mistrzów po dwumeczu z Broendby, który otoczył się już mianem historycznego. Prowadził cztery najlepsze polskie zespoły ostatnich dwóch dekad: wspomniany Widzew, krakowską Wisłę, warszawską Legię i ostatnio poznańskiego Lecha. Przez całą swoją karierę podkreślał, ze jego celem jest poprowadzenie reprezentacji Polski. Czekał na to bardzo długo, a gdy po raz kolejny nie potrafił przywieźć do Poznania Mistrzostwa Polski, po czym rozstał się z Kolejorzem, wydawało się, że jego kariera będzie już równią pochyłą. Sprawy potoczyły się jednak zupełnie inaczej. Kadra Leo Beenhakkera zapoczątkowała nieprzerwane jak na razie pasmo kompromitacji co w połączeniu z wyjątkową niechęcią władz PZPN nie tylko do Holendra, ale i w ogóle do zagranicznej myśli szkoleniowej, mogło się skończyć tylko jednym sposobem. Beenhakker został w mało cywilizowany sposób zwolniony, ogłoszono konkurs na nowego selekcjonera, wiadomo było że zostanie nim Polak, a skoro Polak to tylko Smuda.

Smuda, który swą pracą zyskał sympatię rzeszy kibiców w kraju nad Wisłą, tym bardziej, że uchodził za uosobienie spontaniczności, hartu ducha i  bezkompromisowości. Wszyscy liczyli, że zaszczepi w przyzwyczajonych do kompromitacji grajkach swój wojowniczy charakter i że nie da sobą w żaden sposób manipulować przez związkowych działaczy. Jak już wiemy nie do końca tak było. Smuda przekopał Polskę wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu piłkarskich talentów. Ba, przekopał całą Europę w nadziei, że znajdzie dla siebie i dla nas kibiców, futbolowego Mesjasza o polskich korzeniach. Udało się połowicznie. Mamy najlepszego lewego obrońcę od wielu, wielu lat. Niestety kontuzja jakiej doznał stawia nad jego przydatnością do użytku w przyszłości duży znak zapytania. Obraniak miał nam dać wreszcie jakość prawdziwego rozgrywającego, ale mimo, że robi spore postępy i doskonale rozumie się z kolegami, to jednak trzeba pamiętać, że nie jest podstawowym zawodnikiem przeciętnego Lille. Smuda wprowadził do kadry mnóstwo nowych twarzy. Z ekipy Beenhakkera nie ma już nikogo. Niedobitki w postaci Boruca czy Żewłakowa mogą już na żadne zgrupowanie nie przyjechać z racji swoich alkoholowych wybryków.

Z pustego i Salomon nie naleje, to też nie ma co ganić Smudy, że wciąż szuka, bo po prostu nie może znaleźć. Boli jednak to, że w porównaniu do tego co było przed rokiem nie widać poprawy jeżeli chodzi o wyniki. Pięć porażek, pięć remisów i cztery zwycięstwa (z Kanadą, Singapurem, Tajlandią i Bułgarią co samo mówi za siebie), to lekko mówiąc bilans nie najlepszy. Smuda w przeciwieństwie do Beenhakkera cieszy się ogromnym zaufaniem włodarzy PZPN i jego pozycja jest nie zagrożona, dodatkowo trener tłumaczy się, że w sparingach najważniejszy jest styl, a nie wynik. Jeżeliby jednak dokładnie posłuchać Smudy to gołym okiem widać, że popularny Franz po raz pierwszy w swej karierze sprawia wrażenie nieradzącego sobie z presją. Chwyta się wszelakich rozwiązań, ale dotychczas wszystkie go zawodzą. Mnie osobiście martwi to, że w poczynaniach pana Smudy nie widać żadnej konsekwencji, składu ani ładu. Reprezentacja gra na wiwat byle do przodu, co przy braku skuteczności i marnowaniu wspaniałych sytuacji oraz kompletnej dezorganizacji gry obronnej zazwyczaj kończy się katastrofą. To nie Smudy wina, że w Polsce nie ma dobrego stopera czy skutecznego (i zdrowego) napastnika, ale wiedział na co się pisze. Patrząc z perspektywy kibica, można dostrzec, że pan selekcjoner po roku pracy wie tyle, że jest gorzej niż myślał i to czego nie znalazł w Polsce trzeba będzie znaleźć gdzieś za granicą, bo inaczej trudno liczyć na cokolwiek. Reprezentację Polski, gdy tylko ta gra w pełnym składzie, miło się ogląda, ale brak wyników, które zamknęłyby usta krytykom i uspokoiły kibiców. Smuda po roku swej pracy jest tak blisko, a jednocześnie tak daleko. Do sukcesu brakuje mu tylko pary stoperów (lekarstwem ma być Perquis) i skuteczności napastników. Nad tym Smuda musi popracować.

Po Euro 2008 mimo wszelakich tłumaczeń i kontrowersji czułem ogromny niesmak. Jeżeli za dwa lata Polska skończy Euro na ostatnim miejscu w grupie z jedną bramką strzeloną ze spalonego przez naturalizowanego Brazylijczyka, poczuje niesmak jeszcze większy. Pan Smuda pracuje w służbie narodu przygotowując ekipę, która zaprezentuje nas przed całym światem na naszym własnym podwórku i trzeba go wspierać bez względu na wszystko, bo cóż innego nam pozostało. Jeżeli damy mu spokojnie pracować to jestem pewny, że znajdzie złoty środek na kilka teoretycznie banalnych problemów i nie będziemy musieli się wstydzić przed przybyszami z innych krajów za grę biało-czerwonych.

POWIEDZ O NAS SWOIM ZNAJOMYM:

Reklama
Krystian Nowak
Mam 16 lat. Miłością do piłki zaraziłem się podczas EURO 2004, które nauczyło mnie futbolu. Piłkarzem już raczej nie zostanę, choć szansa na to przez moment była. Chciałbym w przyszłości być dziennikarzem sportowym, bo wydaje mi się , że na sporcie, a szczególnie na piłce, znam się bardzo dobrze. Ponadto byłaby to chyba jedyna praca, którą wykonywałbym z przyjemnością. Od lipca 2010 roku swoimi spostrzeżeniami na temat piłkarskiego świata dziele się na moim blogu, gdzie serdecznie zapraszam: http://prideoflondon.blox.pl/html
http://prideoflondon.blox.pl/html

Dodaj komentarz