Smutny koniec ME, Rumunki wygrały z Polkami

Polskie szczypiornistki porażką z Rumunią zakończyły udział w mistrzostwach Europy 2014. Biało-czerwone zajęły szóste miejsce w swojej grupie.

Pierwszą połowę Polki przegrały 9:11 i trzeba przyznać, że był to wynik niezły, w kontekście wydarzeń pierwszych dziewięciu minut. Otóż w tym czasie, nasze reprezentantki nie rzuciły żadnej bramki, a straciły pięć. Na szczęście trzy kolejne trafienia był autorstwa biało-czerwonych i mecz w drugim kwadransie był bardziej wyrównany. Oczywiście nadal na przodzie były Rumunki, u których kapitalnie broniła Ungureanu (wybroniona ponad połowa rzutów). Wynik był jednak bliższy remisu, a po 30 miuntach rywalki miały tylko dwa gole przewagi.

Niestety, drugą częśc spotkania biało-czerwone rozpoczęły od blisko dwuminutowego okresu gry w osłabieniu, ale o dziwo w tym czasie nie stracił żadnego gola, a zdołałey nawet rzucić bramkę kontaktową. Rumunki, mówiąc przenośnią, "nie wyszły jednak z szatni" i przez to już czterech minutach po przerwie, na prowadzeniu znalazła się ekipa Kima Rasmussena (12:11). Była to też zasługa świetnej defensywy Polek. Dopiero po siedmiu minutach od przerwy Rumunki rzuciły gola numer dwanaście, a na tablicy widniał wówczas rezultat remisowy. Na nieszczęście, gol ten był początkiem dobrej passy rywalek i słabej Polek. W konsekwencji, po czterdziestu minutach reprezentacja Polski przegrywała 12:14, a potem 15:20. Przy pięciobramkowej stracie rozpoczęło się ostatnie 10 minut tego spotkania.

W ciągu kolejnych 180 sekund biało-czerwone odrobiły trzy z pieciu traconych goli, a na dodatek grały w liczebnej przewadze. Nie uchroniło ich to przed stratą bramki na 17:21, ale wkrótce sytuacja zrobiła się jeszcze bardziej korzystna – na ławkę kar powędrowała druga z Rumunek, co sprawiło, że przez 36 sekund zespół ten musiał grać 5 na 7. Co ważne, rzut karny na 18:21 wykorzystała wtedy Kinga Byzdra. Zdziesiątkowane rywalki zmarnowały swój atak, a Polki wyprowadziły ładną kontrę, zakończoną niestety niecelnym rzutem. Chwilę potem, na cztery minuty przed końcem Perianu trafiła na 18:22, co dobiło naszą drużynę.

Spotkanie zakończyło się porażką 19:24.

Polki w mistrzostwach Europy 2014 zajmą jedenaste lub dwunaste miejsce. O tej ważnej kwestii zdecyduje mecz Niemcy – Słowacja. Musimy liczyć na zwycięstwo drużyny niemieckiej, które dałoby nam wyższą lokatę w turnieju i rozstawienie w eliminacjach mistrzostw świata.