Dwa kolejne medale! Brąz łyżwiarzy, srebro łyżwiarek

Polskie panczenistki  zajęły drugie, a panczeniści trzecie miejsce w rywalizacji drużynowej na igrzyskach w Soczi. W obu konkurencjach najlepsze okazały się reprezentacje Holandii.

Po łatwym piątkowym triumfie nad Norwegią, w półfinale Polki musiały rywalizować z drużyną groźniejszą, reprezentującą gospodarzy igrzysk. Rosjanki w składzie Graf, Szichowa, Sokołowa świetnie spisały się we wcześniejszej rundzie i miały nadzieję na udział w wielkim finale. Oczekiwania te brutalnie zweryfikował jednak tor w Soczi na którym Polki od startu do mety prowadziły ze swoimi przeciwniczkami. Przez zdecydowaną większość dystansu biało-czerwone wygrywały o około 0,5 sekundy, a na ostatnim okrążeniu pokazały klasę i zwiększyły przewagę do prawie 1,5 s. W finale nasza drużyna zmierzy się z faworyzowaną Holandią, która nie miała problemów z wyeliminowaniem Japonii.

Finał był niestety formalnością – Holenderki od pierwszego okrążenia miały sporą przewagę nad Polkami, w których składzie zaszła jedna zmiana – Katarzyna Wójcik zastąpiła Natalię Czerwonkę i wraz z Katarzyną Bachledą Curuś i Luizą Złotkowską pojechała po srebrny medal. Biało-czerwone przegrały z tercetem Wust, Ten Mors, Leenstra o 7,5 sekundy. Holenderki ustanowiły rekord olimpijski. Trzecie miejsce zapewniły sobie kilka minut wcześniej Rosjanki.

***

W rywalizacji mężczyzn półfinały rozegrano w piątek. Polacy przegrali w nich z Holandią i dziś walczyli z Kanadą o brąz. Jan Szymański, Zbigniew Bródka i Konrad Niedźwiedzki przegrywali przez zdecydowaną większość dystansu, momentami nawet o ponad 2 sekundy. Końców należała jednak do nich – po raz kolejny Polacy potwierdzili że jadą równym tempem przez cały czas i w ten sposób wykorzystują osłabnięcie rywali pod koniec. Tak też było tym razem, gdy biało-czerwoni wygrali o ponad 2 sekundy.

W wielkim finale Korea Południowa dość wysoko postawiła poprzeczkę faworyzowanej Holandii, ale ostatecznie uległa o 3,14 s. Drużyna z Kraju Tulipanów ustanowiła w tym biegu nowy rekord olimpijski.


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/