Sportowa stolica Polski

Wszystko ma swoją stolicę. Każdy kraj, każdy region, wiele instytucji, które jak radiowa „Trójka” ma swoją letnią i zimową siedzibę. Jedzenie żurku z białą kiełbasą też ma pewnie swoją stolicę. Dlaczego sport miałby być gorszy? Po wielogodzinnych obliczeniach całej masy statystyków otrzymano sportową stolicę Polski 2010!

Reguły są w miarę proste. Dyscypliny ligowe zostały podzielone na trzy kategorie według prestiżu. Za posiadanie drużyny w ekstraklasie piłki nożnej miasto dostaje 3 punkty, za zespół w ekstraklasie piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki mężczyzn i kobiet, żużla, hokeja na lodze oraz I lidze piłki nożnej przypisywane są 2 punkty. Wreszcie po jednym za najmniej prestiżowe ligowe dyscypliny – futbol kobiet, hokej na trawie mężczyzn i kobiet, futsal, futbol amerykański, rugby i baseball.

Pierwsza dziesiątka miast prezentuje się następująco:

1. Poznań 16

2. Kraków 14

3. Wrocław 13

4. Warszawa 12

5. Łódź i Gdynia 10

7. Kielce i Gorzów Wielkopolski 9

9. Bydgoszcz 8

10. Lubin, Katowice i Gdańsk 7

Do towarzystwa wielkich miast nie pasuje trochę Lubin, ale to najlepszy przykład, że miedziane pieniądze mogą bardzo dużo.

Swoją drużynę w najwyższych ligach ma aż 95 miejscowości ze wszystkich województw. Szczerze przyznam, że nie spodziewałem się aż tak wielkiej liczby.

Tymczasem gdyby spojrzeć na ranking zbiorczo, województwami, okaże się w którym regionie kibice są najbardziej rozpieszczani:

1. Śląskie 57 (najsilniejsze ośrodki Katowice, Chorzów, Bielsko-Biała)

2. Pomorskie 34 (Gdynia, Gdańsk, Sopot)

3. Dolnośląskie 33 (Wrocław, Lubin, Polkowice)

4. Małopolskie 30 (Kraków)

5. Wielkopolskie 28 (Poznań, Leszno, Wągrowiec)

6. Łódzkie 24 (Łódź, Bełchatów, Piotrków Trybunalski)

7. Mazowieckie (Warszawa, Pruszków, Płock) i Kujawsko-Pomorskie (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek) 19

9. Lubuskie (Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra) 13

10. Zachodnio-Pomorskie (Szczecin, Koszalin) 12

11. Świętokrzyskie (Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski) 11

12. Podkarpackie (Mielec) 10

13. Lubelskie (Łęczna, Lublin) 9

14. Opolskie (Kluczbork, Brzeg, Kędzierzyn-Koźle) 8

15. Warmińsko-Mazurskie (Olsztyn, Elbląg) 6

16. Podlaskie (Białystok) 5

Zaskakujące, że w żadnej, choćby najbardziej niszowej dyscyplinie, drużyny w ekstraklasie nie dorobiło się Opole. Jest to jedyne miasto wojewódzkie bez jakiegokolwiek zespołu w najwyższej lidze. Jeśli ktoś z Opola to przeczyta, to proszę o podzielenie się informacjami dlaczego tak jest. Prezydent wyjątkowo nie lubi sportu?

Gdyby ktoś był zainteresowany pełnym rankingiem, obejmującym 95 miast, niech się odezwie. Nie chciałem czytelników katować plątaniną cyferek i nazw często kompletnie nieznanych.

PS Z lokalno-patriotycznego obowiązku – Bielsko-Biała zdobyło w rankingu pięć punktów i jest trzecim sportowym ośrodkiem na Śląsku dzięki drużynie w I lidze piłki nożnej, ekstraklasie siatkówki kobiet oraz futsalu. Tymczasem region Podbeskidzie zgarnął osiem punktów i uplasowałby się na 14 miejscu wśród województw, ex equo z opolskim. Do dorobku bielszczan doliczyć można bowiem punkcik Żywca (ekstraklasa piłki nożnej kobiet) oraz dwa punkty Oświęcimia (za hokej). Myślę, że to całkiem niezły wynik. A jest nadzieja na jeszcze lepszy bowiem o awans do najwyższych lig chcą walczyć piłkarze Podbeskidzia oraz siatkarze BBTS-u.


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Michał Trela
Kronika Beskidzka, Gazeta Wyborcza, SportSlaski.pl
http://trelik.blox.pl