Sportu ci u nas dostatek

Przygotowałem kolejny ranking najmocniejszych sportowo miast i województw w Polsce. Tym razem jednak odrobinę ciekawszy niż zwykle, bowiem uwzględniający nie tylko grę w danej lidze, ale też pozycję w niej. Zainteresowanych odsyłam tutaj: http://sportslaski.pl/news.php?id=28790&title=wojewodztwo-slaskie-ma-najmocniejszy-sport-ktore-miasto-dominuje Teraz skupię się jednak na Bielsku, gdyż jego lokata zafundowała mi przyjemne opadnięcie szczęki. Nie spodziewałem się, że żyję na przedmieściach jednego z najmocniejszych sportowo miast w Polsce!

Bielsko zajmuje w tabeli polskich miast 12. miejsce, a w województwie śląskim, które wygrało ogólnopolski ranking, jest liderem. Wszystko to oczywiście związane z wysoką formą bielskich piłkarzy zarówno na dużym boisku, jak i na hali oraz z przyzwoitą tutejszych siatkarek. Co ważne, słabsza od niego jest większość miast wojewódzkich ? Białystok, Gdańsk, Szczecin, Katowice, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów, Bydgoszcz, Olsztyn, Lublin i Opole, które jako jedyne spośród stolic nie ma ani jednego reprezentanta w najwyższej lidze w sportach zespołowych. Najmocniejszy na Opolszczyźnie jest Kędzierzyn-Koźle.

Z ośrodków mniejszych od Bielska wyżej w rankingu są tylko Bełchatów (7 miejsce), Leszno (8) i Lubin (9). Co najbardziej cieszy, moje miasto ma całkiem dobre perspektywy na wskoczenie do dziesiątki w przyszłym roku. Wszak piłkarze w ekstraklasie mają szansę na zbierać więcej  punktów, niż w I lidze, jeśli oczywiście centrala ich do elity wpuści. Siatkarki zbroją się, by walczyć o majstra, podobne plany mają w futsalowym Rekordzie. O szczebel poniżej PlusLigi są siatkarze BBTS-u, którzy jeśli chcą awansować, to muszą się z tym spieszyć, bo za chwilę może wejść w życie poroniony pomysł, zamykający ligę dla tych, którzy sobie miejsce w niej kupią.

Po zrobieniu tego rankingu, od razu mi się zaczęło lepiej oddychać bielskim powietrzem. Z dawnego województwa bielskiego notowane w rankingu są jeszcze dwa miasta ? Żywiec (5 punktów za ekstraklasę kobiet) i Oświęcim (24 punkty za ekstraligę hokejową).

Prezydenta Krywulta można nazwać jednym z największych mecenasów sportu w województwie. Wyniki, jak widać są,  a myślę, że miastu też się taka polityka opłaca. To przecież najlepsza promocja z możliwych.


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Michał Trela
Kronika Beskidzka, Gazeta Wyborcza, SportSlaski.pl
http://trelik.blox.pl