Spotkanie z Sebastianem Kawą

19 lutego w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie odbyło się spotkanie z Sebastianem Kawą, najbardziej utytułowanym pilotem szybowcowym w historii, wielokrotnym mistrzem świata i Europy.

Celem spotkania była popularyzacja latania szybowcowego. Sebastian Kawa okazał się nie tylko wybitnym sportowcem, ale również osobą, która barwnie potrafi opowiadać o uprawianej przez siebie profesji. Ciekawe opowieści wzbogacone były efektownymi zdjęciami świetnie obrazującymi zmagania szybowcowych pilotów. Pan Sebastian opowiadał o swoich licznych osiągnięciach, do których bez wątpienia należał lot nad Annapurną w Himalajach. Wówczas polski pilot wzniósł się na nieprawdopodobną wysokość 9 600 metrów n.p.m. Interesujące były również opowieści o przelatywaniu nad drutami wysokiego napięcia. Wiele ciekawostek poznać mogli przede wszystkim ci, którzy marzą o tym, by w przyszłości pójść w ślady reprezentanta Polski. Sebastian Kawa odniósł się także do popularności szybownictwa w mass mediach. Trochę zabawna, a trochę smutna była opowieść o tym, gdy po mistrzostwach, na których Polacy zdobyli złoto i srebro w rywalizacji indywidualnej, a także zajęli pierwsze miejsce w konkurencji drużynowej, nie było praktycznie żadnego odzewu, a sukces przeszedł prawie bez echa, nie licząc krótkiej informacji podanej na koniec wiadomości sportowych. Polscy piloci szybowcowi w końcu należeli niemal od zawsze do światowej czołówki, lecz wraz z rozwojem telewizji, nastąpił spadek zainteresowania szybownictwem ze strony tego medium. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim to, że trudno tę dyscyplinę transmitować, gdyż wymaga to dużych nakładów finansowych. Jednak Sebastian Kawa opowiedział o zawodach w Chile, gdzie telewizja zainwestowała w transmisję, dzięki czemu na wysokim poziomie pokazano całą imprezę.

Będąc na spotkaniu można było usłyszeć sporo ciekawych informacji także o poza sportowym aspekcie szybownictwa i wzbogacić swoją wiedzę na tematy stricte sprzętowe. O nich pan Sebastian również opowiadał z wielką pasją. Ważną i  ekscytującą częścią spotkania był pokaz filmu, w którym doskonale przedstawiono rywalizację pilotów szybowcowych i zobrazowano trud, jaki wkładają w realizowanie swojej pasji.

Na koniec spotkania można było zadawać pytania, na które Sebastian Kawa wyczerpująco odpowiadał. Po spotkaniu zaś, sportowiec nie odmawiał nikomu autografów, czy zdjęć. Spotkanie było bardzo ciekawe i ponad dwie godziny minęły niezwykle szybko. Nie żałuję, że poświęciłem czas na udział w tym spotkaniu i poszedłem posłuchać Mistrza. Z pewnością był to czas dobrze wykorzystany.


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018