Gasparin wygrała drugi raz z rzędu. Rehabilitacja Pałki

Selina Gasparin ze Szwajcarii wygrała sprint na 7,5 km w Annecy zaliczany do Pucharu Świata w biathlonie. Najlepsza z Polek – Krystyna Pałka była dziewiąta.

Z numerem drugim na trasę ruszyła Magdalena Gwizdoń. Nasza najbardziej doświadczona reprezentantka biegła bardzo szybko – notowała bardzo dobre międzyczasy i przy celnym strzelaniu mogła marzyć nawet o wygranej. Szanse te pogrzebały jednak pudła – jedno w pozycji leżącej oraz dwa w „stójce”. W końcowej klasyfikacji biegu Gwizdoń była 43.

Szybki bieg i celne strzelanie były receptą Kaisy Makarainen na ten bieg. Finka prowadziła po pierwszej próbie strzeleckiej, wyprzedzając m.in. również bezbłędną Torę Berger o 16 sekund. Po drugim strzelaniu straciła prowadzenie przez jeden błąd, ale w jej przypadku 9,5 sekundy straty do czysto strzelającej Olgi Wiłuchiny z Rosji, było do odrobienia na ostatnim okrążeniu. Makarainen wyprzedzała natomiast inne zawodniczki z 10 celnymi strzałami – Vitę Semerenko i Laurę Dahlmaier. Już na punkcie pomiaru czasu zawodniczka z Finlandii prowadziła o ponad sekundę przed Wiłuchiną. Ostatecznie wygrała z nią o 11 sekund.

Plany o pucharowej wygranej pokrzyżowała Fince Selina Gasaprin. Reprezentantka Szwajcarii ma doskonały sezon – wygrała sprint w Hochfilzen, a w Annecy była dwukrotnie bezbłędna. Przed finałowym okrążeniem wyprzedzała Makaraien o niecałe 7 sekund i tę przewagę jeszcze nieznacznie zwiększyła przed metą.

Jedną z ostatnich biathlonistek, które mogły odebrać triumf Gasparin była liderka Pucharu Świata – Gabriela Soukalova. Czeszka wygrywała ze Szwajcarką o 7 sekundy po pierwszej wizycie na strzelnicy. Po drugiej strzelnicy już przegrywała o niespełna 2 sekundy, co było efektem jednej niecelnego strzału. Finałowa runda była jednak słabsza w jej wykonaniu i finiszowała jako czwarta, przegrywając nawet z Ukrainą Valj Semerenko, której przypadło najniższe miejsce na podium.

Od 5 celnych strzałów rozpoczęła bieg Krystyna Pałka (nr 38). Dawało to wówczas jeszcze dość dalekie miejsce, gdyż Pałka biegła relatywnie wolno. Po kolejnych bezbłędnych 5 strzałach nasza zawodniczka mogła zacząć myśleć o wysokim miejscu w klasyfikacji końcowej. Ostatecznie ze stratą 27 sekund do Gasparin zajęła dziewiąte miejsce.

10 na 10 zanotowała w strzelaniu Paulina Bobak, co przy jej możliwościach biegowych przełożyło się na miejsce na początku piątej dziesiątki. Jedną pomyłkę w strzelaniu miała Karolina Batożyńska, niestety kiepski bieg nie pozwolił zająć jej wysokiego miejsca. Została sklasyfikowana pod koniec stawki.