Sprint w Kuusamo: Kowalczyk siódma

Justyna Kowalczyk zajęła siódme miejsce w sprincie zaliczanym do PŚ w biegach narciarskich. W fińskim Kuusamo zwyciężyła Maritt Bjoergen.

Justyna Kowalczyk doskonałą dyspozycję tego dnia zaprezentowała w porannych kwalifikacjach, podczas których nie dała szans rywalkom i zajęła pierwsze miejsce.

Ćwierćfinał z udziałem Polki zaczął się jednak niezbyt optymistycznie – Kowalczyk dała się zablokować rywalkom i spadła na ostatnie miejsce, z kilkumetrową stratą. Doświadczenie medalistki olimpijskiej wzięło jednak górę w środkowej części trasy, Kowalczyk perfekcyjnie wykorzystała usytuowany tam podbieg i objęła prowadzenie, którego nie oddała już do mety. Oprócz niej z ćwierćfinału nr. 1 awansowała też Kanadyjka Jones.

W drugim biegu pokazała się Maritt Bjoergen. Norweżka (4. w kwalifikacjach) wpadła na metę dopiero trzecia, wyprzedziły ją Rosjanka Szapowałowa oraz rodaczka Brun-Lie.  Maritt miała najlepszy czas spośród tych, które nie uzyskały bezpośredniej promocji, w związku z tym przeszła do półfinału jako lucky looser. Pierwszą rundę pomyślnie przeszły także Katja Visnar, Kikkan Randall i Krista Lahteenmaki (bieg 3), Mona-Lisa Malvalehto i Anastazja Dotsenko (bieg 4), Anne Kylloenen i Ida Sargent (bieg 5).

Takie wyniki ćwierćfinałów poskutkowały skumulowaniem w jednym biegu półfinałowym kilku wspaniałych biegaczek. Oprócz Kowalczyk znalazły się w nim Bjoergen, Randall, Brun-Lie, Szapowałowa oraz Jones. Bieg miał dramatyczny przebieg. Start znów nie należał do Polki, podobnie jak kilkadziesiąt minut wcześniej dała się ona zablokować i przez moment jechała na szóstym miejscu. Pomocną dłoń wyciągnął do niej selektywny podbieg – podczas wspinaczki Kowalczyk wyszła na drugą lokatę, za Szapowałową, a przed Brun-Lie i Bjoergen. Kandayjka Jones i Amerykanka Randall nie dały rady i straciły sporo dystansu. Na finiszu Bjoergen i Szapowałowa okazały się jednak za silne i wyprzedziły Justynę. Czas biegu nie był rewelacyjny i o kwalifikację jako lucky looser należało się mocno obawiać.

W drugim półfinale pewnie zwyciężyły Dotsenko i Kylloenen. Ponad dwie sekundy za nimi finiszowały Visnar i Lahteenmaki. Okazało się, że Słowenka była szybsza od Polki o 0,6 sekundy, a Finka o 0,1. Przez tą minimalną różnicę Kowalczyk została wyeliminowana z finału i sklasyfikowana na siódmym miejscu.

W finale łatwo triumfowała Maritt Bjoergen. Norweżka o kilkanaście metrów wyprzedziła Rosjanki Szapowałową i Dotsenko.

***

Dzisiejszy sprint zaliczany był do cyklu Ruka Triple, jutro i w niedzielę kolejne etapy. W jego klasyfikacji Polka traci do dzisiejszej zwyciężczyni 17,6 sekundy.

Klasyfikacja Ruka Triple po 1 z 3 zawodów:

1. Bjoergen
2. Szapowałowa + 0:04.6 sek
3. Dotsenko + 0:09.6
4. Kylloenen + 0:11.0
5. Lahteenmaki  + 0:16.1
6. Justyna Kowalczyk  + 0:17.6

***

Klasyfikacja generalna i terminarz PŚ w biegach narciarskich >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/