STADIONY ŚWIATA

  • Piękne, nowoczesne, posiadające wielotysięczną widownię z fantastycznymi miejscami – to są cechy najlepszych obiektów sportowych na świecie. Dzięki nim możemy poczuć te niepowtarzalne emocje meczowe gdy wspólnie wraz z innymi kibicami dopingujemy i wspieramy nasz ukochany klub bądź kraj.

Azja to miejsce gdzie stadiony posiadają ogromną wielkość, tam właśnie znajduje się największy obiekt na świecie gdzie rozgrywane są mecze piłki nożnej, a nosi nazwę Salt Lake Stadium. Posiada 120 tys miejsc, które ułożone obok siebie tworzą ogromny okrąg. Powstał on w Indiach w mieście Kolkata. Swoje spotkania gra tam m. In. reprezentacjia Indii. Poza futbolem odbywają się tam także różne zawody lekkoatletyczne. Drugi obiekt Azjatycki (czwarty na świecie) to Stadion Azadi w Teheranie gdzie może zasiąść ponad 95 tys ludzi. Dla porównania nasz Stadion Narodowym posiada 58,5 tys miejsc.

Kontynent Afryka – tutaj w Johannesburgu jest dominujący stadion jeżeli chodzi pojemność. First National Bank Stadium to miejsce rozgrywania meczów przez reprezentację Republiki Południowej Afryki (RPA). Posiada niespełna 95 tys krzesełek. Można było na nim zobaczyć najlepszych zawodników globu, którzy podczas mistrzostw świata w 2010 roku rozgrywali tam swoje mecze. Widok z samej góry obiektu musi być fantastyczny.

Najmniejszy kontynent wcale nie oznacza, że obiekty tam budowane również będą małe w porównaniu z innymi. ANZ Stadium to miejsce gdzie gra reprezentacja Australii, a stadion położony w Sydney pomieści 83,5 tys osób. Jego budowa była bardzo kosztowna, ponieważ wydano prawie 700 milionów dolarów. Był on głównym obiektem letnich Igrzysk olimpijskich, które odbyły się w roku 2000.
Estadio Monumental to największy stadion w całej Ameryce Południowej. Ta konstrukcja sportowa mieści się w stolicy Peru. Posiada ponad 80 tys miejsc siedzących. Nie jest to może największy obiekt jaki dzisiaj omawiam, ale i tak z pewnością robi wrażenie zarówno w środku jak i na zewnątrz. Mecze swoje rozgrywa tam ekipa Universitario Lima.

Kolejnym miejscem gdzie się zatrzymamy będzie Ameryka Północna, a dokładniej USA, gdzie znajduje się Rose Bowl. Ten ogromny stadion był areną gdzie m. In. odbywały się Mistrzostwa Świata w 1994 roku i w finale tej imprezy również tutaj zmierzyły się reprezentacje Brazylii oraz Włoch gdzie ostatecznie triumfowali ci pierwsi. Otwarcie tego pięknego obiektu miało miejsce dnia 8 października 1922 roku. Jest szósty co do wielkości na całym świecie, a liczba miejsc jaką posiada to ponad 93 tys krzesełek.

Wreszcie docieramy do naszego kontynentu, a więc Europy. Znajdują się tutaj stadiony chyba najbardziej wszystkim znane.. Santiago Bernabeu, Stamford Bridge, Allianz Arena i wiele wiele innych. Największy ze stadionów Europejskich to obiekt o nazwie Camp Nou gdzie gra Barcelona. Blisko 100 tys osób może zasiąść na tym wielkim obiekcie i podziwiać najlepszą piłkę na świecie. Kiedyś rozgrywała tutaj mecze także reprezentacja Hiszpanii, ale podobno ze względów politycznych zostało to przerwane. Ponadto Camp Nou posiada 5 gwiazdek, które oznaczają że spełnia największe możliwe standardy do oglądania widowisk sportowych.

Na koniec lista niektórych innych stadionów Europejskich, które są popularne i znane światu oraz liczba miejsc siedzących jakie posiadają :

Santiago Bernabeu – 81,044 tys
Vicente Calderon 54,907 tys
Allianz Arena – 75,021 tys
Wembley – 90,000 tys
Stamford Bridge – 41,631 tys
Old Trafford – 75,635 tys
Emirates Stadium – 60,432 tys
Parc Des Princes – 49,691 tys
Juventus Stadium – 41,507 tys
Giuseppe Meazza – 80,018 tys

Norbert Wierzbicki


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018