Sytuacja w grupie C mundialu 2014 – walka o drugie miejsce

Żadna z drużyn występujących w grupie C piłkarskich mistrzostw świata nie straciła jeszcze szans na awans do 1/8 finału. Przed ostatnią kolejką pewni udziału w następnej fazie są Kolumbijczycy, ale o drugą lokatę walczą Wybrzeże Kości Słoniowej, Japonia i Grecja. 

Drużyna Kolumbii wygrała dwa pierwsze mecze i z bardzo dobrym bilansem bramkowym prowadzi w grupie. Wyprzedzić może ją tylko Wybrzeże Kości Słoniowej, ale potrzebuje do tego porażki Kolumbii i swojej wygranej nad Grecją w rozmiarach niwelujących czterobramkową różnicę między tymi drużynami. 

#
 
Drużyna
M
W
R
P
Gole
+/-
PKT.
1. Kolumbia 2 2 0 0 5:1 +4 6
2. WKS 2 1 0 1 3:3 0 3
3. Japonia 2 0 1 1 1:2 -1 1
4. Grecja 2 0 1 1 0:3 -3 1

Szanse Wybrzeża Kości Słoniowej:

Wybrzeże Kości Słoniowej zadowoli się zapewne drugim miejscem, do zajęcia którego wystarczyć może mu remis z Grecją połączony z korzystnym wynikiem meczu Kolumbia – Japonia. "Słonie" będą wicemistrzami grupy, jeżeli zdobędą jeden punkt, a Japonia nie wygra z Kolumbią wyżej niż jedną bramką i strzeli przy tym maksymalnie dwa gole więcej niż WKS. Jeżeli Samuraje byliby zdolni do wygranej większą róznicą goli, to WKS będzie potrzebować do awansu pokonania Grecji. Istnieje też możliwość, w której drużyny z Azji i Afryki osiągną identyczny bilans bramkowy i punktowy, ale wówczas awansuje Wybrzeże, które okazało się lepsze w bezpośrednim meczu.

Przypomnijmy, że w przypadku równej liczby punktów o miejscach w tabeli decydują kolejno:

  1. różnica goli we wszystkich meczach grupowych
  2. liczba strzelonych goli we wszystkich meczach grupowych
  3. liczba punktów w bezpośrednich meczach
  4. różnica goli w bezpośrednich meczach
  5. strzelone gole w bezpośrednich meczach
  6. losowanie

W związku z tym WKS awansuje gdy zostatnie spełniony jeden z dwóch poniższych scenariuszy:

– Wygra z Grecją
– Zremisuje z Grecją, a Japonia przegra lub zremisuje Kolumbią
– Zremisuje z Grecją, a Japonia wygra z Kolumbią różnicą maksimum jednego gola i strzeli przy tym maks. 2 gole więcej niż Słonie

Porażka z Grecją na sto procent pozbawi zaś Wybrzeże miejsca w 1/8 finału. 

Szanse Japonii:

Ekipa z Kraju Kwitnącej Wiśni nie jest panem własnego losu i jak wspomniano wyżej, oprócz wywalczenia trzech punktów z Kolumbią, potrzebuje też dobrego wyniku Wybrzeża Kości Słoniowej i Grecji, który w skrócie można określić jako brak trzech punktów dla drużyny z Afryki. W przypadku wygranej Grecji, Japończycy będą jednak musieli uważać na różnicę goli, ale obecnia mają nad Helladą dwa gole przewagi w tej klasyfikacji. Najkorzystniejszym dla Japonii byłoby wysokie pokonanie Kolumbijczyków – minimu dwiema bramkami, dzięki któremu maleją szanse Greków

Japonia awansuje jeżeli spełniony zostanie jeden z poniższych scenariuszy:

– wygra z Kolumbią jednym golem, a Grecja wygra z WKS, ale nie wyżej niż dwoma golami*
– wygra z Kolumbią jednym golem, a WKS zremisuje z Grecją strzelając przy tym minimum trzy gole mniej niż JPN
– wygra z Kolumbią dwoma lub więcej golami, a w meczu WKS – Grecja padnie remis, 
– wygra z Kolumbią dwoma lub więcej bramkami, a w meczu WKS Grecja padnie wygrana Grecji o maksymalnie jednego gola wyższa niż triumf Japonii nad Kolumbią, /przykład JPN-COL 2:0, GRE-WKS 3:0 – awans JPN)

* Możliwe w tym wypadku jest losowanie… Jeżeli Japonia wygra swój mecz jednym golem, ale 2:1, 3:2, 4:3 etc. będzie mogła zajść równość. Przy wyniku 2:1 w meczu JPN – COL, wygrana Grecji nad WKS 3:0 spowoduje, że potrzebne będzie losowanie. W przypadku wygranej Japonii 3:2, równość zajdzie przy wyniki 4:1 dla Grecji. 

Szanse Grecji:

Na skutek wysokiej porażki z Kolumbią (0:3), szanse Greków są niezbyt duże i nawet pokonanie Wybrzeża Kości Słoniowej może nie dać awansu. Bardzo duża część greckich marzeń jest w rękach Kolumbii. Jeżeli ekipa z Ameryki Południowej nie przegra z Japonią, wówczas otworzy się spora szansa dla Hellady. 

Grecja awansuje jeżeli spełni się jeden z poniższych scenariuszy:

– Grecja wygra z WKS, a Japonia nie wygra z Kolumbią

W przypadku wygranej Japonii nad Kolumbią, Grecy będą musieli zwyciężyć wyżej i to różnicą goli wyższą minimum o dwa lub w niektórych przypadkach trzy trafienia. W tym wypadku możliwe jest także losowanie, jeżeli Japonia wygra dwoma golami lub wyżej, ale straci choć jednego gola (np. 3:1, 4:2, 4:1 etc.) przy wygranej Greków o dwa gole wyżej i jednoczesnym straceniu przez tę ekipę o jednego gola mniej niż Japończycy, (np. 4:0 przy wygranej JPN 3:1 lub 5:1 przy wyg. JPN 4:2), zajdzie równość wymagająca losowania.

PODSUMOWANIE

Większość powyższych wariantów jest możliwa tylko z matematycznego punktu widzenia, Grecja potrzebuje w nich dużej liczby goli, a w dwóch meczach nie potrafiła strzelić żadnego. Emocje w tej grupie może zabić wygrana WKS z Grecją, wiele też zależy od postawy Kolumbijczyków, ale wydaje się, że są oni w formie pozwalającej na wygraną z Japonią, co także ograniczy do niemal minimum liczbę wariantów w tej grupie. 


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/