Szwedki ze złotem w sztafecie, tragedia Norweżek

Justyna Kowalczyk

Sztafeta Szwecji wygrała w Krasnej Polanie bieg sztafetowy 4×5 km podczas Igrzysk Olimpijski Soczi 2014. Srebrne medale wywalczyły Finki, a brązowe Niemki. Polki były siódme, tylko dwa miejsca za naszpikowaną gwiazdami drużyną Norweżek. 

Pierwsza zmiana nie przyniosła żadnych rozstrzygnięć – na czele była szeroka grupa zawodniczek, a minimalnie wygrała ją Rosjanka. Niestety Kornelia Kubińska straciła około 30 sekund i przekazała pałeczkę Justynie Kowalczyk na 11. miejscu. Mistrzyni olimpijska na 10 km rozpoczęła swój pościg, który zakończył się na czwartym miejscu z 13 sekundową stratą do liderującego zespołu Szwecji (dobry bieg Idy Ingemarsdotter) oraz trzymających się z nim sztafet Niemiec i Finlandii. Zaskakująco kiepsko pobiegła Therse Johaug – minęła ona linię zmiany za Polką.

Trzeci odcinek, już w stylu dowolnym, przyniósł kolejne zaskoczenia. Z czołowej trójki odpadła Anna Haag, jeszcze ciekawiej było z tyłu – Sylwia Jaśkowiec utrzymała czwartą lokatę, mimo że atakowała ją słynna Astrid Jacobsen z Norwegii. Na ostatnim odcinku popis dała Charlotte Kalla niwelując 25 s straty. Około 500 m przed metą doścignęła one prowadzące Denise Herrmann i Kristę Lahteenmaki, a na ostatnich metrach nie dała im szans gwarantując Szwecji złoto. Druga linię mety minęła Finka, a trzecia Niemka. Sensacyjnie na czwartej pozycji zameldowała się Francuzka Hugue, która ograła zrezygnowaną i słabnącą w oczach Marit Bjoergen. Paulina Maciuszek pobiegła swoim tempem – straciła na swojej zmianie około minuty i zakończyła bieg na siódmym miejscu – za Rosjanką Czekaljewą.

Wyniki:

1. SZWECJA /Ingemarsdotter, Wikken, Haag, Kalla/
2. FINLANDIA /Kylloenen, Saarinen, Niskanen, Lahteenmaki/ + 0:00,5
3. NIEMCY /Fessel, Boehler, Nystad, Herrmann/ + 0:00,9
4. FRANCJA + 0:45,0
5. NORWEGIA + 0:53,6
6. ROSJA + 1:03,6
7. POLSKA /Kubińska, Kowalczyk, Jaśkowiec, Maciuszek/ + 1:36.2
8. WŁOCHY + 2:17,2

PEŁNE WYNIKI (PDF) >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/