Kowalczyk i Jaśkowiec piąte w finale sprintu durżynowego

Sylwia Jaśkowiec i Justyna Kowalczyk zajęły piąte miejsce w drużynowym biegu sprinterskim podczas Igrzysk w Soczi. Wygrały Norweżki przed Finkami i sztafetą Szwecji.

Początek biegu półfinałowego z udziałem Polek nie napawał optymizmem. Już po 60 sekundach biegu Sylwia Jaśkowiec traciła do pozostałych zawodniczek kilka metrów. Na szczęście w dalszej części pierwszej zmiany Sylwia złapała kontakt i wypuściła Justynę Kowalczyk, na ostatnim miejscu, ale z minimalną stratą. Drugi odcinek był spokojny, Kowalczyk wysunęła się na czoło, a do jego mety dobiegła druga – tuż za Finką.

Na trzecim odcinku sporą przewagę osiągnęła Finka Aino Kaisa Sarinen, Jaśkowiec wykonała swoje zadanie nieźle – straciła bardzo niewiele – przekazała „pałeczkę” jako szósta – sześć sekund za liderkami. Po drugim biegu Kowalczyk Polki były trzecie, minimalnie ustępując Rosjankom i dość wyraźnie przegrywając z prowadzącą Finlandią (Kertu Niskanen).

Niestety ostatnia zmiana w wykonaniu Sylwii była nieco słabsza – przyjechała na szóstym miejscu ze stratą około 5 sekund do drugiego miejsca – premiowanego bezpośrednim awansem. Justyna szybko zniwelowała tę różnicę i wyszła na czoło grupy pościgowej. Przed nią niezagrożona jechała Finka, a za jej plecami blisko trzymała się Rosjanka Iwanową. Walka między nimi trwała do ostatnich metrów, na szczęście Polka obroniła się przed atakiem rywalki i zapewniła Polsce miejsce w finale.

Z drugiego biegu do finału przeszły zaś Norweżki (Oestberg i Bjoergen) i Szwedki (Ingemarsdotter i Nilsson). Dodatkowo jako lucky losers kwalifikację uzyskały sztafety USA, Szwajcarii, Rosji, Niemiec, Austrii i Słowenia.

W finale Polki pobiegły na miarę swoich możliwości, właściwie cały czasu utrzymując się na miejscach 4-6. Bezpośredni kontakt z pozycjami medalowymi utrzymywały zaś tylko przez pierwsze dwie zmiany. Na drugim odcinku Sylwii Jaśkowiec strata do liderek wzrosła do ponad 10 sekund. Po piątej zmianie było to już ponad 20 sekund (ok. 10 do trzeciego miejsca). Ostatecznie Polki dojechały jako piąte, tracąc do zwycięskiego duetu Oestberg – Bjoergen 31 sekund. Drugie miejsce przypadło Finkom, a trzecie Szwedkom.

Wyniki:

1. Norwegia (Oestberg – Bjoergen)
2. Finlandia (Saarinen – Niskanen) + 0:09,9
3. Szwecja (Ingemarsdotter – Nilsson) + 0:19,77
4. Niemcy (Boehler – Herrmann) + 0:20,92
5. POLSKA (Jaśkowiec – Kowalczyk) + 0:31,49


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/