Szwajcarzy uratowali Finów, dramat Łotwy

Szwajcaria pokonała Łotwę 3:2 w meczu ostatniej kolejki fazy grupowej mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Wynik ten oznacza, że Finlandia awansowała do 1/4 finału kosztem Łotyszy, którzy minimalnie przegrali ostatnie dwa spotkania i wracają do domu mimo triumfów nad m.in. USA i Finlandią.

Łotysze mogli awans przypieczętować już w poniedziałek, ale przegrali z Białorusią 2:3. Wynik ten powtórzył się we wtorek w starciu z grającą jedynie o przestiż Szwajcarią. Ustępujący wicemistrzowie świata zagrali bardzo fair w stosunku do Finów i pokonali Łotwę, dając Skandynawom awans do ćwierćfinałów. Ekipa Suomi czekała na to rozstrzygnięcie od poniedziałku, kiedy pokonała nieznacznie Kazachstan.

W starciu Łotwa – Szwajcaria kluczowa była pierwsza tercja oraz otwarcie drugiej. W tym czasi Helweci zdobyli trzy bramki i postawili rywali pod przysłowiową ścianą. Co prawda straty zaczęli odrabiać ok. 2 minuty po golu Webera na 0:3, ale na kontaktowe trafienie czekali aż do 58. minuty.

Wówczas rozpoczęła się kolejna dramatyczna końcówka z udziałem ekipy T.J. Nolana. Po atomowym strzale Girgensonsa z niebieskiej lini krążek wpadł do bramki, ale sędziowie postanowili sprawdzić, czy stojący przed bramką zawodnicy Łotwy nie utrudniali interwencji bramkarzowi Szwajcarii. Po długiej analizie wideo arbitrzy uznali trafienie i zrobiło się 2:3. Przypomnijmy, że w podobnych okolicznościach sędziowie nie uznali Łotwie gola dającego remis w ostatniej minucie meczu z Białorusią.

W ostatnich dwóch minutach Łotysze rzucili wszystkie siły do ataku, wycofali bramkarza i byli bliscy… straty czwartej bramki. Dwóch rywali przejęło krążek i popędziło na pustą bramkę, ale w tylko sobie wiadomy sposób spalili tę akcję, dając Łotyszą "drugie życie".

Zespół znad Morza Bałtyckiego nie skorzystał jednak z tego prezentu i w ciągu kolejnych 70 sekund nie skonstruował już żadnej sensowanej akcji, przegrał 2:3 i pożegnał się turniejem.

Do ćwierćfinałów zaplanowanych na czwartek awansowały zatem: z grupy A: Kanada, Szwecja. Francja i Czechy, z grupy B: Rosja, Białoruś, USA i Finlandia. Nie ma jeszcze pewności jakie będą dokładne pary w 1/4. Wiadomo tylko, że Kanada zagra z Finlandią. Układ pozostałych gier zależy od wyników wieczornych spotkań Rosja – Białoruś i Czechy – Francja.