TCS 17/18: Freitag wygrał kwalifikacje w Obertdorfie

Skocznia Oberstdorf

Richard Freitag wygrał kwlaifikacje do inauguracyjnego konkursu Turnieju Czterech Skoczni 2017/18. Na skoczni w Oberstdorfie awans do zawodów głownych wywalczyło pięciu Polaków.

Seria kwalifikacyjna była trwała dość długo ze względu na zmieniający się, dość silny wiatr, zmuszający jury do częstych korekt długości najazdu. W tych okolicznościach formę potwierdził lider PŚ, Richard Freitag. Sprawiło wielką radość licznej niemieckiej publiczności pod skocznią Schattenberg i spotęgowało dodatkowo, i tak już spore, nadzieje tej nacji na pierwszy od 16 lat triumf w TCS.

Freitag uzyskał 130,5 m w trudnych warunkach i dość wyraźnie pokonał Junshiro Kobayashiego (133 m) oraz Stefana Kraft (132,5 m). Polacy skakali dobrze, ale bez błysku – najlepiej wypadł Dawid Kubacki, któremu 130,5 m dało szóstą lokatę. Dwunasty był mistrz kraju, Stefan Hula (131 m). Nieco niżej sklasyfikowano Piotra Żyłę (18. miejsce, 127 m), Macieja Kota (27. lokata – 123 m) oraz Kamila Stocha (28. pozycja, 118 m). Nie awansował niestety Jakub Wolny, sklasyfikowany na 51. miejscu. Do udziału w zawodach zabrakło mu 0.6 pkt.

W serii KO sobotnich zawodów Dawid Kubacki zmierzy się z Alexem Insamem z Włoch, Stefan Hula powalczy z Francuzem Descombes Savoie, Żyła z jego rodakiem Learoyd, a rywalami Kota i Stocha będą Austriacy  – Aigner oraz Fettner.

Początek sobotniej rywalizacji o 16:30.