TCS: Bardal wygrywa, Stoch szósty w kwalifikacjach, Polacy nie zawiedli

Anders Bardal wygrał kwalifikacje do pierwszego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Kamil Stoch zajął szóste miejsce, a wszyscy jego koledzy z kadry dość łatwo awansowali do jutrzejszych zawodów.

Kwalifikacje obfitowały w skoki poza granicę 130 m. Żaden ze startujących Polaków nie miał problemu z „załapaniem’ się do zawodów, a ich skoki pozwalają mieć nadzieję na spore żniwo punktowe. W serii KO każdy z Biało-Czerwonych ma rywala w swoim zasięgu bądź teoretycznie słabszego.

Najgorzej trafił chyba dwunasty w eliminacjach Maciej Kot (130 m), któremu przyjdzie zmierzyć się z utytułowanym Niemcem Richardem Freitagiem. Znanego przeciwnika będzie mieć też Klimek Murańka sklasyfikowany na 23. miejscu. Tom Hilde nie jest obecnie w dobrej dyspozycji, więc młody Polak może spokojnie powalczyć o występ w drugiej serii.

Na 19. pozycji ukończył eliminacje Jan Ziobro (131,5 m) i będzie zdecydowanym faworytem starcia z Rosjaninem Korniłowem. Problemów nie powinien mieć też Piotr Żyła (127 m), który finiszował o jedno miejsce wyżej od Ziobry i zmierzy się z Czechem Hajkiem.

Dość wymagający przeciwnik trafił się z kolei Krzysztofowi Biegunowi. Mistrz niedawnej Uniwersjady uzyskał w sobotę 133 m i zajął 13. lokatę i będzie musiał stawić czoła Szwajcarowi Deshwandenow, któremu zdarzają się bardzo dobre skoki.

Kamil Stoch ze skokiem na 129 m zajął szóste miejsce, tuż przed Gregorem Schlierenzauerem. Jego przeciwnikiem będzie Fin Ansi Koivuranta, więc lider Pucharu Świata może bez obaw myśleć o awansie do drugiej rundy.

Przed Kamilem w eliminacjach wylądowali Peter Prevc, Thomas Diethard, Simon Ammann, Noriaki Kasai oraz Anders Bardal. Szczególne słowa uznania należą się 41-letniemu Kasai, utrzymującemu od kilkunastu dni bardzo wysoką formę.