TCS: Murańka przepadł w kwalifikacjach

W Nowy Rok tradycyjnie rozegrany zostanie konkurs skoków narciarskich w Garmisch-Partenkirchen zaliczany do klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni. Eliminacje wygrał Gregor Schlierenzauer, Kamil Stoch był piąty.

Pierwszą odsłonę 61. edycji TCS wygrał Norweg Anders Jacobsen. Było to o tyle zaskakujące, że w konkursach poprzedzających Turniej, nie zdradzał on tak wielkiej formy. Tymczasem w Oberstdorfie nie miał sobie równych i zdobył przewagę ponad 11 punktów nad drugim Gregorem Schlierenzauerem. Jacobsen sceptycznie podchodzi jednak do swoich szans na triumf w całej imprezie. Przyznał.  że na Schattenbergschanze w Oberstdorfie trenował dość długo i stąd wzięły się tak dobre skoki. Teraz musi je przenieść na pozostałe obiekty. W poniedziałkowych kwalifikacjach Norweg spisał się doskonale – 135 metrów dało mu drugie miejsce tuż za Gregorem Schlierenzauerem.

Sporo powodów do rozmyślań po pierwszych zawodach mają Austriacy. Gregor Schlierenzauer zanotował spore straty do Jacobsena, a Morgenstern i Kofler zaliczyli tylko po jednym skoku, co eliminuje ich z walki triumf w klasyfikacji generalnej TCS. Całkowicie zadowolony w niedzielę mógł być tylko Manuel Fettner, który zajął siódme miejsce. W kwalifikacjach Schlieri był jedynym podopiecznym Pointnera sklasyfikowanym w czołowej dziesiątce. Loitzl, Koch i Morgenstern zajęli miejsca 13-15, a Fettner i Hayboeck wylądowali w trzeciej dziesiątce. Kompletnie zawiódł Kofler, który w konkursie wystąpi tylko z tytułu bycia w „10” klasyfikacji generalnej. W parze powalczy z Jacobsenem.

Niemiecka publiczność znów będzie liczyć na Severina Freunda. W Oberstdorfie nie zachwycał na treningach, ale w konkursie pokazał prawdziwą moc, co przełożyło się na trzecie miejsce. Problem w tym, że Niemcy oczekują od niego triumfu w Turnieju, a strata prawie 18 punktów do Jacobsena nie należy do najmniejszych. W poniedziałek Freund nie błyszczał, zajął 26. lokatę i jutro wystartuje… jako pierwszy. W otwierającej parze będzie rywalizował z Sebastianem Colloredo.

W konkursie głównym zobaczymy tym razem sześciu Biało-Czerwonych. Jedynym, który nie przetrwał kwalifikacji był Klemens Murańka. Młody skoczek uzyskał 117 metrów, co samo w sobie było odległością zbyt krótką, do tego został zdyskwalifikowany. Świetnie spisał się natomiast Kamil Stoch, ale piąte miejsce nie uchroniło go od trudnego rywala w pierwszej serii. Zakopiańczyk będzie musiał uporać się z Simonem Ammannem. Szwajcar sklasyfikowany został na 46. miejscu. Maciej Kot, Krzysztof Miętus, Piotr Żyła i Dawid Kubacki również pewnie awansowali. Przynajmniej jeden z Polaków na sto procent wystąpi w finale, gdyż Miętus i Kubacki stoczą pojedynek między sobą.

Wyniki kwalifikacji:

 1. Schlierenzauer 133.6 pkt
 2. Jacobsen 131.2
 3. Hvala 129.9
 4. Bardal 124.7
 5. Stoch 124.1
 6. Wassiliew 124.0
 7. Neumayer 123.9
 8. Wank 123.7
 9. Hlava 122.7
 10. Zografski 120.8

22. Kubacki 114.6
24. Kot 113.4
31. Miętus 111.6
32. Hula 110.3
37. Żyła 107.5
DSQ – Murańka 97.6

***

Pary noworocznego konkursu skoków w Ga-Pa:

 1. Freund – Colloredo
 2. Hayboeck – Kot
 3. Fettner – Queck
 4. Miętus – Kubacki
 5. Hula – Asikainen
 6. Matura – Schmitt
 7. Geiger – Prevc
 8. Koudelka – Fannmel
 9. Shimizu – Freitag
 10. Stjernen – Wellinger
 11. Takeuchi – Morgenstern
 12. Żyła – Koch
 13. Mechler – Loitzl
 14. Korniłow – Hilde
 15. Velta – Kranjec
 16. Kasai – Zografski
 17. Pungertar – Hlava
 18. Watase – Wank
 19. Tepes – Neumayer
 20. Ito – Wassiliew
 21. Ammann – Stoch
 22. Swensen – Bardal
 23. Deschwanden – Hvala
 24. Kofler – Jacobsen
 25. Schoft – Schlierenzauer

***

Klasyfikacja i terminarz Turnieju Czterech Skoczni >>

***

Puchar Świata w skokach narciarskich >>

***

Informacje o transmisjach na Tele-Sport.pl


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/