TdS: Jaśkowiec dwunasta w sprincie, niezły występ Maciej Staręgi

źródło: FIS

Sylwia Jaśkowiec zajęła 12. miejsce w sprincie techniką dowolną w Oberhofie – drugim etapie Tour de Ski 2013/14. Wygrała Szwedka Hanna Eriksson. Polka jest szósta w klasyfikacji generalnej TdS. Wśród mężczyzn 16. był Maciej Staręga.
W kwalifikacjach Jaśkowiec zajęła 28. miejsce. W ćwierćfinale startowała w piątym biegu. Jej rywalką była m.in. Therese Johaug. Polka od początku biegła dość dobrze, pilnując czołówki, którą niespodziewanie tworzyły Francuzka Jean oraz Słowenka Cebasek. Na ostatnią prostą Sylwia wyjechała jako trzecia i próbowała wyprzedzić obie liderki, okazało się jednak, że nie musi sprawdzać swoich umiejętności na finiszu, bowiem Jean i Cebasek zaczepiły się kijkami i zanotowały upadek. Wyścig wygrała zatem Jaśkowiec przed sczęśliwą Therese Johaug.

Z pierwszego półfinału do najlepszej szóstki przeszły Szwedka Hanna Eriksson oraz liderka TdS Marit Bjoergen. Trzecie miejsce zajęła zwyciężczyni kwalifikacji Ingvild Oestberg. Niestety słabo w drugim biegu pokazała się Sylwia Jaśkowiec, która od początku zamykała stawkę i dojechała do mety z dużą stratą, zajmując 12. miejsce w drugim etapie TdS. Do finału awansowały Niemki Herrmann i Fessel, a jako lucky loser dostały się Oestberg i Niemka Lucia Anger.

W finale niespodziewanie najszybsza okazała się Szwedka Hanna Eriksson, która wyprzedziła Niemkę Herrmann. Trzecie miejsce zajęła Oestberg, a dopiero piąta była Marit Bjoergen, która utrzymała jednak prowadzenie w Tour de Ski. Druga jest Denise Herrmann, a trzecia Ingvild Oestberg. Jaśkowiec spadła na szóste miejsce i traci do Bjoergen 34 sekundy.

Pełne wyniki (PDF) >>

***

W męskich kwalifikacjach na 30. miejscu był Maciej Staręga. Polak trafił do pierwszego ćwierćfinału, gdzie musiał rywalizować między innymi z liderami TdS – Kanadyjczykami Kershawem oraz Harvey’em. Wypadł nadspodziewanie dobrze i dojechał do mety jako trzeci z niewielką stratą do Niemca Wenzla i właśnie Harvey’a. Bieg nie był jednak najszybszy, więc Polak pożegnał się z dalszą rywalizacją. Drugi etap Touru ukończył na 16. miejscu.

Zwyciężył Calle Halfvarsson ze Szwecji przed Włochem Pellegrino i Norwegiem Sundby. Liderem TdS pozostał dwunasty dziś Alex Harvey.