Tepes wygrał kwalifikacje, 5 Polaków powalczy na mamucie

W sobotę w Vikersund odbędzie się pierwszy w sezonie konkurs lotów narciarskich. Skoczkowie rywalizować będą na największej skoczni świata, o punkcie K 195 metrów i rekordzie wynoszącym 246,5 metra. W piątek rozegrano kwalifikacje, które wyłoniły czterdziestkę uczestników sobotnich i niedzielnych zawodów. 

Będą to pierwsze od dwóch lat konkursy Pucharu Świata na tym mamucie. W 2011 roku wygrywali Gregor Schlierenzauer (dwukrotnie) oraz Johan Remen Evensen (ex equo ze Schlierim na najwyższym stopniu podium w pierwszych zawodach). W poprzednim sezonie ta norweska miejscowość była z kolei areną mistrzostw świata w lotach – złoty medal zdobył wówczas Słoweniec Robert Kranjec.

W piątkowych kwalifikacjach widzowie nie obserwowali co prawda skoków ponad 230 metrów, ale nie mogli narzekać na nudę. Eliminacje wygrał Słoweniec Jurij Tepes, który uzyskał 215 metrów. Pięć metrów więcej, ale w lepszych warunkach i przy słabszych notach, miał Andreas Stjernen. Trzecie miejsce przypadło natomiast rekordziście Polski, Piotrowi Żyle – 214 metrów.

Oprócz Żyły, w konkursie wystartują także pozostali polscy skoczkowie obecni w Norwegii. Krzysztof Miętus lądował tuż przed punktem K, dokładnie na 192,5 m, dało mu to dziewiątą pozycję. Pięć miejsc niżej uplasował się Dawid Kubacki (177,5 m). Dwudziesta lokata przypadła Maciejowi Kotowi – 178,5 metra.

Kamil Stoch nie musiał się kwalifikować, ale i tak oddał bardzo dobrą próbę – 218 metrów. Z czołowej dziesiątki, lepiej spisali tylko Bardal (223 m), Ammann (224 m) i Schlierenzauer (226,5 m). Szczególnie postawa Szwajcara budzi zaskoczenie. Czterokrotny mistrz olimpijski notuje kiepski sezon i nie błyszczał w dotychczasowych konkursach.

Sobotnie zawody na obiekcie Vikersundbakken rozpoczną się o 16:00. Transmisja w TVP 1 oraz Eurosporcie.

***

Wszystko o PŚ w skokach narciarskich >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/