To idzie młodość – po 3. kolejce

Zamykając temat 3. kolejki T-Mobile Ekstraklasy przygotowaliśmy raport na temat występów młodych piłkarzy (rocznik 1991 i młodsze) w tych rozgrywkach. Pierwszą edycję raportu publikowaliśmy po drugiej kolejce, w trzeciej młodzi pokazali na co ich stać.

Co najważniejsze – w tej serii spotkań do gry weszło 4 „świeżaków”. Byli to Filip Modelski z Jagiellonii, Jakub Świerczok z Piasta oraz Michał Szewczyk i Dawid Kamiński z Wisły. Wiodło im się różnie – Modelski rozegrał całe 90 minut przeciw Zagłębiu (0:0), Świerczok pojawił się na pół godziny w starciu z Pogonią Szczecin i omal nie zdobył gola strzałem zza połowy boiska. Kiepsko spisał się 17-letni napastnik Wisły – Kamiński, który został przez Probierza ściągnięty  z placu gry już w przerwie. Milej przegrany mecz z Polonią wspominał będzie drugi z krakowskich debiutantów – Szewczyk. Zagrał on bardzo dobre 76 minut ukoronowane piękną asystą przy golu Ivicy Ilieva.

Dzięki tym występom obecna liczba młodzieżowców, którzy wystąpili w sezonie 2012/13 wzrosła do 47. Po poprzedniej kolejce do listy zaplątało mi się kilku starszych graczy i byłem zmuszony ich wykreślić. Ostatecznie  – po 2. kolejkach mieliśmy na liście 43 zawodników, nie jak podawałem – 46. Oto cała tabela:

Młodzież w ekstraklasie

Jak widzimy obecnie średni czas występu młodego piłkarza w lidze wynosi 58 minut 30 sekund, co oznacza niewielki wzrost w stosunku do poprzedniej kolejki i zbliżenie do średniej z poprzednich rozgrywek – 59 minut 36 sekund. Współczynnik procentowy, wskazujący ile ogólnego czasu gry w lidze dostała młodzież wciąż wynosi nieco ponad 12 procent i jest o niemal 1,5 procenta wyższy niż w rozgrywkach 2011/12.  Co najważniejsze wzrosły procenty goli i asyst zdobywanych przez zawodników z listy. Na chwilę obecną strzelili oni 19 procent ligowych bramek i asystowali przy 28 procentach tych goli. Śmiało można powiedzieć, że wpływ „młokosów” na wyniki ekstraklasy rośnie.

Warto zauważyć, że aż siedmiu piłkarzy na liście ma zaliczone pełne 3 mecze. W tym sezonie grają od początku do końca. Arkadiuszowi Milikowi do takiego osiągnięcia zabrakło jednej minuty, a Łukaszowi Teodorczykowi – 41. Nie zmienia to faktu, że obaj są kluczowymi graczami w swoich zespołach.

W 3. kolejce padło 12 bramek i zanotowano 7 asyst. Poziom spotkań był jaki był, ale w kilku z nich główne role odegrali właśnie zawodnicy z naszej listy. Gole na wagę trzech punktów zdobył Alex Bruno z Widzewa, Paweł Wszołek i Łukasz Teodorczyk poprowadzili Polonię do triumfu z Wisłą – zdobyli po bramce i mieli po asyście. Michał Żyro był natomiast najlepszym zawodnikiem na boisku w starciu Legia – Podbeskidzie, w którym zdobył gola na 1:1. W tym samym spotkaniu na listę strzelców wpisał się Dominik Furman. Warto też odnotować kolejne 90 minut i czyste konto bramkowe Łukasza Skowrona z Jagiellonii, oraz identyczny dorobek golkipera Górnika – Skorupskiego. Z graczy, którzy nie trafili do siatki zwraca uwagę solidna gra obrońcy Janickiego z Lechii w meczu z Koroną oraz doskonałe wejście Paragwajczyka Salinasa na Łazienkowskiej.

Z mniej przyjemnych „osiągnięć” trzeba wymienić paskudne zagranie wiślaka Romella Quioto, ukaranego czerwoną kartką oraz trzecią żółtą kartkę w trzecim kolejnym meczu dla obrońcy Podbeskidzia Damiana Byrtka. W przypadku tego drugiego zawodnika ważniejsze jest jednak, że ma on, póki co, pewne miejsce w składzie ekipy Roberta Kasperczyka.

W 3. kolejce na boisko wybiegło 35 graczy z rocznika 1991 lub młodszych.

Na koniec rzut okiem na ranking „Kontaktów Świra”, czyli naszego systemu oceniania piłkarzy ekstraklasy. Jest w nim sporo nazwisk z listy młodzieżowców, a co najważniejsze – niezmiennie lideruje Paweł Wszołek z Polonii (5 Kontaktów na 9 możliwych). Trudno się jednak dziwić – zdążył on już strzelić 2 gole i przy 3 kolejnych asystować, czym zapracował także na powołanie do reprezentacji Polski. Na 4. miejscu w rankingu są ex equo Łukaszowie Skowron i Teodorczyk. Tuż za pierwszą dziesiątką swoje miejsce mają natomiast Arkadiusz Milik i Princewill Okachi. Pełny ranking TUTAJ

W ten weekend czeka nas przerwa na mecze reprezentacji, do emocji związanych z T-Mobile Ekstraklasą wrócimy za niecałe 2-tygodnie. W międzyczasie sprawdzimy jak nasi młodzi-zdolni ligowcy spiszą się w grach międzynarodowych. Najbardziej zaś wyczekujemy debiutu Pawła Wszołka w pierwszej reprezentacji.

W ramach gratisu porównanie ekstraklasy do ligi holenderskiej po 3. kolejkach obecnego sezonu: