Tour de Ski: 1. etap (prolog) – zapowiedź

W sobotę o 13:15 rozpocznie się długo wyczekiwana, siódma edycja prestiżowego Tour de Ski. W trzech poprzednich latach wygrywała go Justyna Kowalczyk,  w Oberhofie wystartuje w drogę po czwarte z rzędu zwycięstwo. 

Niemiecka miejscowość Oberhof po raz piąty z rzędu będzie gospodarzem pierwszych etapów Tour de Ski. Za każdym razem impreza zaczynała się od krótkiego biegu „na czas”. Jego dystans wahał  się (w rywalizacji kobiet) od 2,5 do 3,1 km. W tym roku także będzie to 3 100 metrów. Justyna Kowalczyk ma doskonałe wspomnienia z prologów w Oberhofie. Za każdym razem stawała w nich na podium – zwyciężała w poprzednich dwóch w 2008 i 2009 roku była trzecia.

Profil prologu kobiet w Oberhofie: 

 Na trasie usytuowano kilka podbiegów, ale najważniejszy dla losów pierwszego etapu będzie z pewnością ten w środkowej części. Jego długość to ponad 300 metrów, a różnica poziomów wynosi 31 metrów. Szczególnie „treściwy” będzie początkowy odcinek wspinaczki.

Po wycofaniu się Marit Bjoergen, Justyna Kowalczyk będzie z pewnością najpoważniejszą faworytką całego TdS. Polka przystępuje do zawodów jako liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i ewentualny sukces praktycznie zapewni jej kolejną w karierze Kryształową Kulę. Tour de Ski daje możliwość zarobienia nawet 750 pkt do klasyfikacji generalnej. Trener Aleksander Wieretelny podkreśla jednak, że triumf w Tour de Ski nie jest nadrzędnym celem polskiej mistrzyni.

Traktujemy to jako bardzo, ale to bardzo dobry trening przed mistrzostwami świata. To właśnie będzie najważniejszy start w tym sezonie. Tour de Ski to taka „przejściówka” i starty przygotowawcze przed Val di Fiemme. Justysia trzy razy wygrała tę imprezę i to się już znudziło (śmiech). Oczywiście, nie znaczy to, że czwarte zwycięstwo nie chodzi jej po głowie. Słowem, na pewno TdS nie odpuści, będzie startować na maksa, żeby się pokazać i sprawdzić przed mistrzostwami. – powiedział trener w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego.

Słowa trenera to jedno, a narciarska rzeczywistość to drugie – bukmacherzy nie dostrzegają żadnej zawodniczki, która mogłaby powalczyć z Justyną o końcowy triumf. Za złotówkę postawioną na czwarte zwycięstwo Polki w TdS można zarobić zaledwie 30 groszy więcej. 3,25 złotego płacą za triumf Norweżki Terese Johaug. Filigranowa narciarka ze Skandynawii jest piekielnie mocna w biegach długich i w podejściu na Alpe Cermis, teoretycznie mogłaby więc pokusić się o końcowy triumf, musi jednak poprawić dyspozycję na krótkich dystansach (sprintach i króciutkich czasówkach takich jak sobotni prolog). Na 1:15 i 1:18 wyceniono natomiast szanse Heidi Weng oraz Charlotte Kalli.

Reprezentantka Polski jest uważana także za faworytkę pierwszego etapu, choć tutaj przepaść nie jest tak duża. O miejsce na podium powinna walczyć ze świetną sprinterką – Amerykanką Kikkan Randall oraz wspomnianą Kallą.

Oprócz Justyny Kowalczyk Polskę reprezentować będą także  Sylwia Jaśkowiec, Paulina Maciuszek i Kornelia Kubińska, ale ciężko wiązać z ich występami wielkie oczekiwania.

Prolog będzie wyścigiem rozgrywanym jak kolarska „czasówka”. Zawodniczki i zawodnicy będą ruszać do boju w równych odstępach czasowych.

Na godziny przed rozpoczęciem zmagań, sen z oczu organizatorów spędza pogoda. W bożonarodzeniowym okresie Niemcy nawiedziły rekordowo wysokie temperatury – przekraczające nawet 20 st. C. Teraz jest już zimniej, pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Spowodowało to, że część przygotowanego okrążenia trzeba było pokryć sztucznym śniegiem. Najwięcej pracy było na odcinkach usytuowanych w okolicach stadionu. Reszta trasy przetrwała w lepszym stanie, głównie dzięki wiatrowi. Mimo że prognozy na weekend nie są zbyt optymistyczne i wyścigom mogą towarzyszyć opady deszczu, rozegranie biegów nie jest w żaden sposób zagrożone.

Justyna Kowalczyk jako liderka PŚ pojedzie z ostatnim numerem startowym (74), jej start nastąpi dokładnie o 13:52. Minutę wcześniej na trasę ruszy Kikkan Randall, o 13:49 rywalizację zacznie zaś Terese Johaug.

Dla najlepszej trójce na mecie przygotowano bonusy czasowe – 15, 10 i 5 sekund do klasyfikacji generalnej TdS.

Numery startowe i godziny startu Polek:

39. Kornelia Kubińska 13:34:30
69. Paulina Maciuszek 13:49:30
74. Justyna Kowalczyk 13:52:00

***

Program sobotnich zawodów w Oberhofie:

13:15 bieg kobiet na 3,1 km techniką dowolną
Justyna Kowalczyk, Paulina Maciuszek, Kornelia Kubińska
Lista startowa >> 

14:30 bieg mężczyzn na 4 km techniką dowolną
Maciej Kreczmer, Maciej Staręga

***

Relacja LIVE w sobotę od 13:10 na PubSport.pl

***

Wszystko o Tour de Ski 2012/13 – klasyfikacje, zasady, terminarz

***

Informacje o transmisjach na stronie Tele-Sport.pl


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/