TdS: Pieniędzy mniej, emocji ciągle dużo

29. grudnia w niemieckim Oberhofie rozpocznie się siódma edycja narciarskiego cyklu Tour de Ski. Organizatorzy imprezy zgromadzili najniższą w historii pulę na nagrody dla uczestników. W tym sezonie wyniesie ona „zaledwie” 560 000 Franków Szwajcarskich. 

Stawki są identyczne u kobiet i mężczyzn – zwycięscy przedstawiciele obu płci mogą liczyć na zastrzyk finansowy w wysokości 90 tys. CHF. 50 tysięcy zarobią, ci którzy na Alpe Cermis wjadą jako drudzy. Trzecie miejsce wyceniono natomiast na 30 tysięcy CHF. Na gratyfikacje pieniężne może liczyć czołowa dziesiątka obu klasyfikacji.

Dla najlepszego sprintera Touru przygotowano czek na 6 tys, Franków, połowę tego zarobi druga osoba w tym rankingu, a 2 tysiące trzecia.

Na poszczególnych etapach można wzbogacić się maksymalnie o 3 tys. Franków. Drugie miejsce na danym etapie to dwa, a trzecie – tysiąc CHF.

Dodatkowo lider Touru po każdym etapie dostanie „kieszonkowe” w postaci tysiąca Franków Szwajcarskich. Bonus ten nie obowiązuje po ostatnim etapie w Val di Fiemme.

Podsumowując – maksymalna kwota jaką można zarobić na Tour de Ski 2012/13 to 123 tysiące CHF. By sięgnąć po taką kwotę trzeba by jednak zdemolować rywali – być liderem od początku do końca i wygrać wszystkie etapy, a to jest scenariusz mało prawdopodobny.

Nagrody są najniższe w historii – jeszcze rok temu zwycięzcy Touru otrzymywali po 100 tysięcy CHF, klasyfikacja sprinterska wyceniona była na 6,7 tys. Franków i nagradzano czołową piątkę, nie trójkę jak dziś. Nagroda dnia wynosiła o 350, a bonus dla lidera o 650 CHF więcej. Prowadzono również ranking drużynowy, dla jego triumfatorów przewidziano wówczas 6,7 tys. CHF.

W przeszłości nagroda główna w cyklu wynosiła nawet 150 tys. CHF.

1 CHF = ok. 3,35 PLN.

***

Wszystkie niezbędne informacje o Tour de Ski >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/