Justyna postraszy rywalki?

Drugi etap 7. edycji Tour de Ski będzie doskonałą okazją dla Justyny Kowalczyk, by pokazać swoją siłę i nieco zdołować rywalki. Po 3. miejscu w prologu, Polka ma ogromne szanse, by zostać liderką Tour de Ski. W niedzielę o 13:45 w Oberhofie bieg pościgowy na 9 kilometrów.

Prolog Tour de Ski, choć teoretycznie nie może być ulubioną konkurencją Justyny, zaczyna stawać się jej specjalnością. W siedmiu dotychczasowych edycjach, aż sześciokrotnie stawała w nim na podium. Tak też stało się w sobotę, gdy zajęła doskonałe trzecie miejsce. Jedyny raz gdy nie wspięła się w nim na „pudło” to 2007 rok, czyli pierwsza edycja Tour de Ski. Tyle że wówczas, po odwołaniu dwóch pierwszych etapów w Novym Meście, Tour zaczął się od sprintu, nie od czasówki.

W sobotę w Oberhofie nasza mistrzyni pokazała swoją wszechstronność – na niezbyt długim dystansie, pokonywanym stylem łyżwowym, uplasowała się na trzecim miejscu, ustępując tylko rewelacyjnej Charlotte Kalli oraz Kikkan Randall. Na trasę biegu pościgowego ruszy ze stratą 14 sekund do Amerykanki i 5 sekund za Szwedką. Z całym szacunkiem dla obu liderek TdS, ale dłuższy bieg „klasykiem” to nie jest rywalizacja, w której mogą powalczyć z Polką.

Jeżeli Justyna chce po raz czwarty z rzędu jako pierwsza wjechać pod Alpe Cermis, objęcie pozycji liderki Touru po 2. etapie jest dla niej niemal obowiązkiem. Pamiętajmy, że także za jej plecami będą jechać narciarki marzące o takim osiągnięciu. Na szczęście, Norweżki Johaug oraz Weng w prologu straciły cenne sekundy i już od początku niedzielnego „pościgu” będą musiały mocno gonić polską mistrzynię. Terese Johaug wyruszy do boju 17 sekund po Justynie.

Za Kowalczyk oprócz predyspozycji, przemawia także statystyka – była najszybsza w trzech ostatnich biegach pościgowych w Oberhofie.

***

Panie pokonają  w niedzielę trzy okrążenia liczące po trzy kilometry. Trasa niemal idealnie pokrywa się z tą, na której rywalizowały podczas pierwszego etapu. Znów do pokonania będzie „treściwy” podbieg (różnica wysokości 31 m, długość ok. 250 m). W przypadku bezpośredniej rywalizacji, ta wspinaczka może mieć jeszcze większe znaczenie niż w sobotę.

***

W biegu pościgowym przyznawane będą bonifikaty sekundowe dla trzech czołowych biegaczek. Pierwsze na mecie otrzymaja 15, 10 i 5 sekund bonusu w klasyfikacji generalnej Tour de Ski.

Profil 2. etapu Tour de Ski:

***

Lista startowa biegu pościgowego TdS w Oberhofie:

  1. Randal
  2. Kalla + 0:09
  3. Kowalczyk + 0:14
  4. Hermann + 0:24
  5. Roponen + 0:25


13. Johaug + 0:32
39. Weng + 0:48
53. Kubińska + 0:58
67. Maciuszek  + 1:06

Pełna lista startowa

***

Terminarz i klasyfikacje Tour de Ski >>

***

Info o transmisjach z TdS na Tele-Sport.pl

***

Kikkan!

Jak widać Justyna wciąż uchodzi za najmocniejszą 🙂

fot. Thomas Zipfel (www.thomaszipfel.de)/www.fiscrosscountry.com


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/