Zadanie wykonane – przewaga obroniona!

W biegu pościgowym na 15 km techniką dowolną we włoskim Toblach Justyna Kowalczyk utrzymała prowadzenie w Tour de Ski. Jej przewaga nad drugą w klasyfikacji generalnej zawodniczką zmalała jednak do 23 sekund.

Liderująca w TdS Kowalczyk na trasę 15 km wyruszyła z pzrewagą 5o sekund przed Noraweżką Terese Johaug. Dalej z dużo mniejszymi stratami wyruszyły Kristin Steira oraz Denise Herrmann. Polska narciarka obawiała się tego startu, gdyż bieganie „łyżwą” nie należy do jej ulubionych, w przeciwieństwie do Johaug, która specjalizuje się w długich dystansach pokonywanych właśnie techniką dowolną.

Na pierwszym punkcie pomiaru czasu, usytuowanym po przejechaniu 1,8 km Kowalczyk miała ponad 48 sekund przewagi nad najgroźniejszą rywalką, co oznaczało, że obie jadą niemal identycznym tempem.

Różnica zmniejszyła się na kolejnych czterech kilometrach – Norweżka zbliżyła się na 37,5 sekundy. Dalej, z ponad minutową stratą, jechały Charlotte Kalla, Kristin Steira i Denise Herrmann. Następne 1,1 kilometra przyniosło lekkie przyspieszenie Polki, która zwiększyła przewagę do 39 sekund.

Na początku trzeciego (ostatniego) okrążenia Kowalczyk praktycznie utrzymała tę różnicę. Filigranowa Skandynawka zbliżyła się zaledwie o 2 sekund (strata 37,1 s). Ciekawie było też na dalszych miejscach, Ostre tempo narzucały Kalla i Steira, które jechały około 13 sekund za Johaug.

Ostatni przed metą pomiar czasu usytuowano na punkcie 11,8 km. Justyna dojechała do niego o 40 sekund przed goniącą rywalką. Johaug miała natomiast już tylko 6 sekund przewagi nad Kallą i Steirą.

Kilkaset metrów potem Szwedka i Norweżka dogoniły wiceliderkę Tour de Ski. Za plecami Justyny były zatem aż trzy silne rywalki. Ich strata nie zmniejszała się jakoś specjalnie i około 2,5 km przed metą wciąż wynosiła 38 sekund.

Finałowy odcinek trasy był popisem Kalli, która narzuciła mocne tempo w pogoni za Kowalczyk. Mimo że oczywiście nie udało jej się doścignąć Polki, to odrobienie ponad minuty w stosunku do startu musi robić wrażenie. Ostatecznie Polka dojechała do mety o 18 sekund przed Szwedką i dwiema Norweżkami.

Kowalczyk zyskała 15 sekund bonifikaty do klasyfikacji generalnej Tour de Ski. Kalla otrzymała 10, a Johaug 5 sekund bonusu.

W piątek w Toblach „czasówka” stylem klasycznym na 3,3 km.

Wyniki:

1. Kowalczyk
2. Kalla + 0:18
3. Johaug + 0:18
4. Steira  + 0:19
5. Kylloenen + 0:43
40. Kubińska
47. Maciuszek

Bezpośrednio po biegu Kowalczyk potwierdziła, że to był trudny i wyczerpujący bieg. Zauważyła, że był to jednocześnie najtrudniejszy i najważniejszy dla niej etap tegorocznego Tour de Ski, w związku z tym przewaga którą utrzymała jest dla niej satysfakcjonująca.

***

Klasyfikacja i terminarz Tour de Ski >>


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/