Triumf Tepesa, Żyła na piątym miejscu

Słoweniec Jurij Tepes wygrał ostatni w sezonie konkurs PŚ w skokach narciarskich. W Planicy drugie miejsce zajął Rune Velta, a trzeci był Peter Prevc. Piotr Żyła zajął piątą lokatę.

Rywalizacja najlepszych w sezonie skoczków została nieco zepsuta przez warunki pogodowe. Dość silny boczny wiatr wyraźnie wpłynął na gorsze wyniki osiągane przez zawodników i zmusił organizatorów do kilkukrotnego przerwania pierwszej serii.

Najlepszy na półmetku był reprezentant gospodarzy Jurij Tepes. Słoweniec osiągnął 217 metrów i o 0,5 pkt wyprzedzał swojego rodaka Petera Prevca (218 m). Trzecie miejsce na półmetku zajmował Niemiec Michael Neumayer (209 m), przegrywający z liderem o 12 punktów i mający zaledwie 1,5 pkt więcej niż Kamil Stoch. Polak uzyskał 205,5 m.

Stoch wygrywał o 0.1 pkt z Severinem Freundem. To ważne, gdyż obaj panowie walczyli o trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Przed konkursem nasz skoczek miał 27 punktów więcej niż Niemiec.

Pozostali Polacy wypadli nieźle, ale nieco poniżej oczekiwań – Piotr Żyła (201,5 m) był czternasty, Maciej Kot zajmował dziewiętnastą pozycję (191 m), a Dawid Kubacki był 22. (189 m).

***

W ostatniej serii sezonu 2012/13 Dawid Kubacki zaliczył 190,5 m, co pozwoliło mu zająć 21. miejsce. Jego reprezentacyjny kolega – Maciej Kot, uzyskał 194 m i wylądował na 18. lokacie.

W pięknym stylu sezon zakończył Piotr Żyła, 216 metrów dało mu zdecydowane prowadzenie i awans o kilka pozycji. Polak wskoczył do pierwszej dziesiątki i pozostał liderem aż do próby Noriakiego Kasai (dziewiątego po I serii), który lądował na linii 217,5 m. Skaczący po Japończyku Stjernen i Loitzl wypadli słabiej, podobnie jak Stoch, Freund i Neumayer, przez co Żyła zakończył rywalizację na piątym miejscu.

Świetną odległość zanotował także Rune Velta – 217,5 m dało mu awans z szóstego na drugie miejsce. Wyprzedził Stocha, Freunda, Neumayera i Preca. Polski skoczek zanotował 207 m i został sklasyfikowany na ósmym miejscu. Słoweniec poleciał aż 212,5 m, ale ostatecznie minimalnie przegrał z Norwegiem. Wspaniały występ Norwega dał jego drużynie Puchar Narodów za sezon 2012/13. Skandynawowie pokonali Austrię o 6 punktów.

Prowadzący na półmetku Tepes zaliczył 214 m w dość dobrych warunkach. Po przeliczeniu not i ujemnych punktów za wiatr okazało się, że pokonał Veltę o 1,8 pkt.

Pełne wyniki >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018