Urugwaj na kolanach, Argentyna też zatrzymana – el. w Ameryce Płd.

12. kolejka kwalifikacji Mundialu 2014 w Ameryce Południowej przyniosła kilka zaskakujacych rezultatów. Na pierwszy plan wysuwa się jednak kryzys reprezentacji Urugwaju, która nie wygrała od siedmiu meczów i wypadła ze strefy premiowanej awansem.

Po zdobyciu 11 punktów w pierwszych pięciu meczach, Urugwajczycy ugrali tylko dwa w kolejnych sześciu. Rewelacja poprzedniego Mundialu może na następny w ogóle nie pojecahć. Obecnie ekipa Maestro Tabareza jest na szóśtym miejscu, nie dającym nawet prawa gry w barażach.

Po raz kolejny „popisał się” Luis Suarez, który w starciu z Chile zasłużył na czerwoną kartkę po takim zagraniu:

Sędzia nie zauważył jednak tego dyskretnego ciosu.

Chilijczycy woleli tego dnia trafiać do bramki, nie w twarz i wygrali 2:0 po trafieniech Estebana Paredesa w 11. minucie i Eduardo Vargasa w 77. Dzięki takiemu rozstrzygnięciu Chile wyprzedziło Urugwaj i awansowało na 4. lokatę w tabeli – ostatnią dającą bezpośredni awans do finałów. Postawa defensywy gości przy pierwszej bramce to kabaret godny najlepszych polskich wzorców.

***

Argentyna zalediwe zremisowała z Boliwią 1:1, ale patrząc na wyniki ostatnich konfrontacji tych ekip, nawet poza ekstremalnym stadionem w La Paz, ciężko uznać ten wynik za wielką niespodziankę. Albicelestes wciąż prowadzą w grupie, na pięć spotkań przed końcem, mają dziewięć punktów przewagi nad drużyną z piątego miejsca. Przepustki na Mundial mają więc praktycznie w kieszeni.

Górale objęli prowadzenie w 26. minucie po golu Martinsa, tuż przed przerwą wyrównał Banega. Po zmiane stron goście mieli kilka okazji na zwycięskiego gola, ale nie potrafili posłać piłki do bramki po raz drugi.

***

Niespodziewaną porażkę w Wenezueli poniosła Kolumbia. Rozpędzona drużyna Jose Nestora Pekermana przegrała mecz, w którym była przy piłce przez… 72 procent czasu gry. Posiadanie średnio przełożyło się na stwarzane sytuacje. Kolumbijczycy oddali więcej strzałów (13 do 12), ale tylko dwa z nich lecialy w światło bramki.  Najlepszą okazję miał w drugiej połowie Falcao, ale trafił w poprzczkę. Jedynego gola zdobył już w 13. minucie Jose Salomon Rondon.

***

Do brazylijskiego Mundialu pewnie zmierzają gracze Ekwadoru, którzy we wtorek rozbili Paragwaj 4:1. Jeżeli wierzyć statystykom, bramkarze nie obronili w tym spotkaniu ani jednego strzału – gospodarze uderzali w światło bramki cztery razy, a goście jeden raz.

***

W tabeli prowadzą Argentyńczycy, blisko awansu są też Ekwador i Kolumbia. Na ten moment poza finałami są cztery czołowe drużyny ostatniego Copa America – mistrzowie z Urugwaju są na szóstym miejsc, wicemistrz z Paragwaju pożegnał się już dawno z marzeniami o awansie. Brązowi medaliści z Peru i czwarta Wenezuela ciągle walczą,  choć obecnie są pod kreską. Wenezuela na dzień dzisiejszy zakwalifikowałaby się jedynie do baraży.