Ostatnia szansa na medal – dziś bieg na 30 km

Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk

W sobotę ostatnia żeńska konkurencja Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym Val di Fiemme 2013 – bieg na 30 km techniką klasyczną, w którym jedną z faworytek będzie Justyna Kowalczyk. Początek o 12:15.

 W narciarskim maratonie panie pokonają 6 okrążeń po 5 km. Trasa jest zróżnicowana – nie brakuje podbiegów i zjazdów, co w połączeniu z techniką klasyczną, sprawia, że grono faworytek do medali jest dość mocno zawężone.

Profil biegu na 30 km:

Trasa biegu na 30 km kobiet - VdF2013

30 km to jeden z ulubionych dystansów Justyny Kowalczyk. Nie ulega też wątpliwości, że Polka jest najlepiej biegającą stylem klasycznym, zawodniczką w całej stawce. W normalnych okolicznościach raczej nie martwilibyśmy się o medal dla Justyny – mielibyśmy nawet ogromne nadzieje na złoto. Dotychczasowy przebieg MŚ w Val di Fiemme zmusza jednak do ostrożności. Nasza najlepsza narciarka zajęła 6. miejsce w sprincie i 5. w biegu łączonym, do tego rywalki – Johaug i Bjoergen są w doskonałej formie. One są w stanie wytrzymać każde tempo.  Co prawda Kowalczyk wydaje się być w dobrej dyspozycji, ale nie przekłada się to na zdobywane medale. Dziś ostatnia szansa.

Przewidywania ekspertów i bukmacherów są dość zgodne – wymieniona wyżej trójka rozdzieli między siebie medale w sobotniej rywalizacji. Na wysokie miejsce szanse mają także Norweżki Steira i Weng, Japonka Ishida oraz Finki – Kylloenen i Lahteenmaki. Ta ostatnia odpuściła start w sztafecie, zatem powinna mieć najwięcej świeżości.

Tytułu z Oslo broni Therese Johaug, tyle że wówczas obowiązywała technika dowolna. Druga była Bjoergen, a trzecia Kowalczyk. Ostatni bieg na 30 km techniką klasyczną także odbył się w stolicy Norwegii. W marcu 2012 roku Bjoergen okazała się nieznacznie szybsza od Polki i swojej młodszej rodaczki. Pozostałe zawodniczki zostały daleko w tyle.

Czy taki scenariusz powtórzy się także dziś? Jest to wielce prawdopodobne. Na starcie pojawi się tylko 45 pań, Polskę reprezentować będzie także Kornelia Kubińska.

Początek o 12:15, transmisje w TVP2 oraz Eurosporcie.


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/