Bardal mistrzem świata! Rozczarowanie Polaków

Anders Bardal zdobył mistrzostwo świata w konkursie na skoczni HS106. Srebro zdobył Gregor Schliereznauer, a brąz Peter Prevc. Kamil Stoch uplasował się na ósmej pozycji.

Apetyty polskich kibiców rozbudziła seria treningowa, w której Kamil Stoch zdeklasował rywali skokiem na 103 m. Wysokie, szóste miejsce zajął też Maciej Kot. Stoch w swoim próbnym locie startował z 9. belki, pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się z 10. platformy.

Początkowo zawodnikom wiał, nieznaczny wiatr pod narty. Niestety z każdą minutą jego siła słabła, a kierunek znieniał się na bardziej boczny. Przełożyło się to na przeciętne wyniki – długo prowadził Włoch Andrea Morassi za skok na 96,5 m. Niestety zawiódł Dawid Kubacki – 93,5 m dało mu odległe 31. miejsce i wyeliminowało go z konkursu.

Po 26 skokach konkurs przerwano na kilka minut i podwyższono najazd na 12. pozycję. W takich warunkach Piotr Żyła skoczył 95,5m i zajął 26. miejsce.

Lepiej wypadł Maciej Kot, który po lądowaniu na 101,5 m sklasyfikowany został na 11. miejscu.

Czołówka PŚ skakała z belki nr. 11, chyba że inaczej decydowali trenerzy. Tak było w przypadku Gregora Schliereznauera, który z 9. platformy uzyskał 98 m, co dało mu trzecie miejsce. Austriak stracił 1,3 pkt do Kamila Stocha (102 m) i 4,1 pkt do Andersa Bardala – 103,5 m. Tuż za Schlierim byli wciąż groźni i mający niewielkie straty Freitag, Prevc i Freund.

W finałowej serii warunki diametralnie się zmieniły – zaczął padać gęsty śnieg i trzeba było znacząco podnieść najazd – na 15. platformę.

Piotr Żyła skoczył 95 m i awansował o dwie pozycje w klasyfikacji konkursu. Maciej Kot uzyskał 97 metrów i po swoim skoku przegrywał tylko z rewelacyjnym Andreasem Wankiem, który awansował z 18. miejsca do pierwszej dziesiątki – konkretnie na 9.lokatę. Kot ukończył zawody na 11. pozycji. Niemca na prowadzeniu zmienił dopiero ustępujący mistrz świata – Thomas Morgenstern (9. po I serii). Austriak uzyskał 100,5 m i ostatecznie zajął piąte miejsce.

Z finałowej piątki ciśnienia nie wytrzymał tylko Kamil Stoch. 97 metrów mogło dać mu medal, ale pod warunkiem uzyskania idealnych not – takich jak te z pierwszej serii. Polak niestety zachwiał się przy lądowaniu i otrzymał po 17 punktów. Spowodowało to spadek na ósme miejsce, a dało medal Peterovi Prevcowi (98,5 m).

Austriacy zagrali pokerowo – obniżyli Schlieriemu rozbieg o dwie pozycje. 97,5 m wystarczyło do zajęcia drugiego miejsca, gdyż skaczący po nim Stoch miał problemy, o których wspomnieliśmy wcześniej. Bardal okazał się jednak bezkonkurencyjny i skokiem na 100 m przypieczętował złoty medal.