Wal w Hoffera z całej siły część pierwsza, nieostatnia

Moją tradycją od kilku lat, czyli od czasu, kiedy oprócz oglądania i kibicowania Małyszowi zacząłem też interesować się całą otoczką wokół skoków, jest krytykowanie Waltera Hoffera i jego ekipy. Człowiek ten jest dla mnie uosobieniem niezrozumiałych i nielogicznych  decyzji. Nowy sezon oficjalnie jeszcze się nie zaczął, a ja już muszę zaczynać swój serial.

Hoffer od 1992 roku kieruje zawodami Pucharu Świata w skokach. Uważany jest za dyktatora, który sam o wszystkim decyduje. Pytam zatem pana Waltera – jak długo jeszcze inauguracja sezonu odbywać się będzie na tej, tutaj powstrzymam się od użycia niecenzuralnego słowa, skoczni Ruka w Kuusamo?

Sprawdziłem ostatnią dekadę, od sezonu 2002/2003 pierwsze zawody sezonu zaplanowane są, bo odbywają się to za duże słowo, w tej fińskiej miejscowości. No i zobaczcie sami co się w tym czasie działo:

2003/2004 Rozegrano tylko jedną seria niedzielnego konkursu, w sobotę upadek Morgensterna

2004/2005 Pierwszy konkurs przeniesiony z piątku na niedzielę

2005/2006 dwa konkursy w niedzielę, jeden zakończony po pierwszej serii

2006/2007 odbył się tylko jeden, zakończony po pierwszej serii, konkurs, 36 miejsce Małysza

2008/2009 odwołana druga seria  konkursu drużynowego

2009/2010 loteryjne kwalifikacje – Małysz nie wchodzi do konkursu

2010/2011 piątkowe kwalifikacje odwołane cdn.

Być może się czepiam, ale wydaje mi się, że każde inne miejsce do rozegrania inauguracyjnych zawodów byłoby dobre. Kibicowskie doświadczenie nauczyło mnie, że inauguracja jakichś rozgrywek to święto, dlatego też wybiera się dla niego odpowiednie miejsce i czas. Ruka odpowiednim miejscem na pewno nie jest. Z przytoczonych wyżej danych wynika, że może dwa razy udało się bez większych przeszkód rozegrać tam zawody. Co więcej, nie raz działy się tam dantejskie sceny. Pal lich 30 czy 50 miejsce Małysza, tam omal nie skończyła się kariera późniejszego mistrza olimpijskiego Thomasa Morgensterna. Wczoraj akrobacje w powietrzu wyczyniał Stefan Hula przypominając wszystkim, że skoki na tym obiekcie to walka o przetrwanie. Nie rozumiem, dlaczego Hoffer tak upiera się przy Kussamo, skoro nawet kibice średnio chcą  na te zawody przyjść.

Zdjęcie za: http://www.flickr.com/photos/wili/170376414/

Owszem zima w Finlandii jest piękna, Kuusamo, jak widać na zdjęciu potrafi zachwycić krajobrazem, ale obecnie nawet w Polsce na temperaturę odpowiednią do skakania czy brak śniegu narzekać nie możemy. Czasem lubię sobie pofantazjować na blogu, więc zastanówmy się. Czy nie byłoby miło gdyby dziś konkurs miał odbyć się w Zakopanem, a nie w Kuusamo? To by była prawdziwa inauguracja w wielkim stylu. Zaryzykuję stwierdzenie, że termin w pierwszym tygodniu grudnia byłby dla stolicy polskich Tatr dogodniejszy niż ten styczniowy, kiedy to na skoczni lubi trochę pohulać wiatr.

Ruka HS142
Chciałby wierzyć, że wybór skandynawskiej skoczni na początek zimowego skakania jest spowodowany tylko względami atmosferycznymi. Fakt faktem, że ciężko czasem na przełomie listopada i grudnia znaleźć w Europie zaśnieżoną skocznię. Chyba jednak przy obecnej technice nie jest to aż taki problem. Więc może chodzi o coś zupełnie innego. Być może Hoffer bardzo lubi finów z Kussamo, być może oni bardzo lubią Hoffera, do tego stopnia, że co roku pomagają mu podjąć taką, a nie inną decyzję o organizacji pierwszych zawodów w sezonie…

Zostawiam was, drodzy czytelnicy z tą wątpliwością, miałem napisać coś o naszych skoczkach, no ale temat po wczorajszych ,,skokach” pojawił się sam. Następny wpis już na pewno będzie o skoczkach, nie o działaczach. Szukajcie jeszcze przed rozpoczęciem drużynówki. W międzyczasie możecie zajrzeć na nasz często aktualizowany profil na Facebooku. Oprócz linków do nowych notek dodajemy tam też od czasu do czasu jakieś bonusy. Zapraszamy.


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/