Widzew przegrał pierwszy raz

T-Mobile Ekstraklasa logo

W Warszawie Polonia wypunktowała lidera z Łodzi. Czarne Koszule pokonały Widzewa 3:1. Wcześniej kolejną porażkę poniosło Podbeskidzie, które uległo na własnym stadionie Ruchowi Chorzów 1:2.

Podbeskidzie – Ruch 1:2

Mecz w Bielsku rozpoczął się doskonale dla gospodarzy. Błąd chorzowskiej obrony wykorzystał Robert Demjan i ładnym strzałem pokonał Peskovica. Prowadzenie gospodarzy było jednak mylące, w piłkę grał bowiem tylko Ruch. Chorzowianie parli do przodu i w końcu udało im się trafić – najpierw na 1:1 po pięknej zespołowej akcji trafił Jankowski (wreszcie, chciałoby się powiedzieć), a 7 minut przed końcem zdobyli zwycięską bramkę. Jej autorem oczywiście Arkadiusz Piech.

Ruch pod wodzą Zielińskiego zdobył 7 punktów w trzech meczach i wygrał mecz w Pucharze Polski. Warto też zaznaczyć, że za każdym razem Niebiescy jako pierwsi tracili bramkę. Wicemistrz chyba wraca na właściwie tory. Podbeskidzie z torów wypadło kilka miesięcy temu i na razie na horyzoncie nie widać kogoś kto mógłby ten wykolejony skład podźwignąć. Niby jest Demjan, niby jest Adamek, Pawela, ale wygranych jak nie było tak nie ma.

Kontakty Świra za mecz Podbeskidzie – Ruch

** 2 Kontakty:
Arkadiusz Piech – gol dający 3 punkty i dobra postawa w całym meczu. Najlepszy na boisku.

*1 Kontakt:
Michal Pesković – puścił jednego gola, ale w 94. minucie uratował Ruchowi 3 punkty
Maciej Jankowski – trafił po dłuższej przerwie
Filip Starzyński – miał ogromny udział przy wyrównującym golu

Polonia – Widzew 3:1

To był dobry mecz dwóch niezłych drużyn. Widzew zagrał na Konwiktorskiej otwartą piłkę, ale został skarcony. Polonia bezlitośnie wykorzystała błędy obrony i wygrała trzeci mecz w sezonie. Trzeci raz 3:1.

Świetne wrażenie po tym meczu pozostawił Łukasz Tedorczyk, na dobrym poziomie wystąpił Paweł Wszołek, a doskonała zmianę dał Adam Pazio. Piszę o nich nieprzypadkowo, bo to Widzew uchodzi za kopalnię młodych talentów. Tymczasem mecz „zrobili” warszawskiej ekipie gracze, z których żaden nie ma 22 lat. Trzech zagrało i trzech mało wielki wpływ na wynik. Tymczasem u Mroczkowskiego – Bartkowski wytrwał do 66. minuty, zmienił go Rybicki – żaden furory nie zrobił, Alex Bruno został zdjęty w 38. minucie i dodatkowo strzelił klasycznego, babskiego focha, Prince Okachi był zaś cieniem samego siebie z meczu przeciwko Górnikowi. Na murawie w drugiej połowie pojawił się też Mariusz Stępiński, ale na tym kończymy wymienianie jego dzisiejszych osiągnięć. Może i Widzew ma więcej młodych piłkarzy w kadrze meczowej, ale ich wpływ na grę był dziś mizerny. Właściwie tylko Okachi i Alex mają miejsce w wyjściowej jedenastce, którzy może i są młodzi, ale nie są Polakami. Na tle Polonii mit „młodego, polskiego Widzewa” dostał mocny cios.

Kolejny raz dobre zawody miał… sędzia Tomasz Musiał, a łatwo nie było – piłkarze sporo faulowali, trzeba było pokazać czerwoną kartkę i trzeba było odgwizdać karnego. Musiał się nie zawahał. Właściwie to ostatnim meczem, który wyszedł mu średnio i to po części przez asystentów, było spotkanie Śląsk – Korona z zeszłej rundy (1:2). Tylko, że nawet tamte błędy (niesłuszny spalony gracza Korony i nieodgwizdany karny dla kielczan) – nie wypaczyły wyniku. Wychodzi na to, że największa wtopa Musiała, odkąd sędziuje w ekstraklasie miała miejsce na samym początku tej przygody – kiedy to nie dojechał na mecz do Bełchatowa. Czapki z głów przed arbitrem z Krakowa.

Kontakty Świra za mecz Polonia – Widzew

Łukasz Teodorczyk – gol + piękna asysta + brzydka asysta. Gdyby nie zmarnował kontry pięciu na dwóch, to może byłyby 3 Kontakty.

* 1 Kontakt:

Paweł Wszołek – siła spokoju, doskonałe zachowanie przy bramce na 2:0
Gorge Cotra – kiedyś na sparingu Korona – Polonia słyszałem jak Pawełek cały czas krzyczał w jego kierunku jedno i to samo zdanie: „Gorge easy! Gorge easy!”. No i dziś Gorge zrobił easy – wypracował gola na 1:0.
Adam Pazio – krótko przebywał na boisku, ale zdążył świetnym odbiorem rozpocząć akcję bramkową na 3:1.

Właściwie ciężko w Polonii znaleźć słaby punkt, choć nie zagrali super-hiper rewelacyjnie, mowa m.in. o Piątku czy Dwaliszwilim.W Widzewie odwrotnie – niby nie byli tragiczni, ale nikt nie wyróżnił się na tyle, żeby dać Kontakt. Najbliżej byłby chyba Mielcarz.