Z wizytą na zagranicznych stadionach: KC Stadium

Nawet sobie nie wyobrażacie jak przygnębiający to widok, gdy angielski klub II-ligowy… nie gra przy pełnych trybunach. Na nowiutkim, 25-tysięcznym stadionie, jest „tylko” 18 tysięcy widzów. Będąc na KC Stadium w Hull, w duszy płakałem nad naszymi I-ligowymi obiektami – wszystkimi Stroszkami, Ząbkami, Kolejarzami, które w swoje przedpotowe progi przyjmują w porywach 3 tysiące osób.

Kingston Community Stadium wybudowano początkiem XXI wieku w ekspresowym tempie 15 miesięcy. Co więcej, jego pojemność można stosunkowo łatwo zwiększyć do 40 tysięcy. Jak widać na załączonych obrazkach, obiekt w Hull z jednej strony jest zdecydowanie niższy niż z drugiej. Filary są jednak przygotowane do przyjęcia zdecydowanie większych obciążeń, więc bez wielkiego wysiłku można „dołożyć” drugą warstwę trybun. I jeśli Hull City będzie się rozrastać, KC Stadium będzie się rozrastać razem z nim.

Z obiektu położonego w zachodniej części miasta, korzystają jeszcze rugbyści Hull FC, klubu grającego w najwyższej angielskiej lidze. Zresztą, w tym sporcie Hull stoi zdecydowanie wyżej niż w piłce, bo w ekstraklasie grają jeszcze rugbyści Hull Kingston Rovers. Oni jednak grają na mniejszym stadionie po drugiej stronie miasta. Na meczach Hull FC jest zwykle około 7-8 tysięcy widzów.

Nie trzeba chyba dodawać, że widoczność z każdego miejsca na KC Stadium jest znakomita. Wejście na niego nie wymaga takich gadżetów jak karta kibica, PESEL i osobiste kupno biletu.

Muszę się pochwalić, że KC Stadium to drugi zagraniczny stadion, który miałem okazję zwiedzić od podszewki. Na barcelońskiej Cornella El Prat byłem jednak turystą. Tu – dzięki moim gospodarzom – byłem oprowadzany jako dziennikarz przez rzecznika prasowego. Po tych dokładnych oględzinach, łącznie z przejściem przez tunel dla piłkarzy i obejrzeniem luksusowych – że tak zażartuję – „ławek” rezerwowych, jedyne do czego mogę się przyczepić, to fakt, że wiele korytarzy świeci po prostu gołym betonem.

KC jest jednak imponujące. Lożę prasową usytuowano pod samym dachem, tak więc widok jest znakomity nie tylko na murawę, ale też na miasto, w tym okoliczne… wiatraki. Tych ma się wkrótce pojawić tak wiele, że będzie ich najwięcej w jednym miejscu w Europie. W czasie nudnych meczów widok ze stadionu będzie więc jeszcze lepszy. O ile nie zdecydują się go podwyższyć…

Wiatraków nie udało się złapać, ale widok na miasto jest lepszy niż na zdjęciu…


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Michał Trela
Kronika Beskidzka, Gazeta Wyborcza, SportSlaski.pl
http://trelik.blox.pl