Bardal wygrał farsę w Zakopanem

Na Wielkiej Krokwi  w Zakopanem odbył się „konkurs” Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zawody toczą się w niesamowicie zmiennych i trudnych warunkach, a powagę imprezy obniżyły kontrowersyjne decyzje jury. Wygrał Anders Bardal.

Wydawało się, że otwierający sezon konkurs w Klingenthal był najdziwniejszym w historii, to co działo się w Niemczech zostało jednak przebite przez niedzielne wydarzenia w Zakopanem.

Wiatr w Tatrach od wczesnych godzin torpedował rozegranie konkursu. Na początku trzeba było odwołać serię próbną, potem o 40 minut opóźniono rozpoczęcie I serii. Gdy w końcu udało się wystartować, okazało się, że wiatr zmieniał kierunek niemal co chwilę, przez co wyniki były kompletnie niemiarodajne.

Bardzo długo prowadził Rosjanin Maksimoczkin, który poleciał na 130,5 m. Potem na prowadzeniu zmienił go Niemiec Richard Freitag (129 m).

Tuż przed próbami ostatniej piątki zawodników nad obiektem zaczęła się regularna ulewa. W takich warunkach Andreas Wellinger i Thomas Diethart zepsuli swoje próby, ale po agresywnej interwencji trenera Austriaków Alexandra Pointnera jury podjęło skandaliczną decyzję o pozwoleniu na powtórzenie występu tych skoczków po skoku Kamila Stocha.

Po kilkunastu minutach przerwy Anders Bardal pokazał ogromną siłę i objął prowadzenie po skoku na 131,5 m. Na drugie miejsce wyszedł zaś Peter Prevc (124,5 m). Słabiej wypadli Schlierenzauer (118,5 m – 12. miejsce) i Stoch, który w końcowej fazie lotu otrzymał mocny podmuch i musiał lądować awaryjnie na 126,5 m. Dało to 17. lokatę, gdyż sędziowie całkiem słusznie mocno obniżyli mu noty za styl.

Na występ Dietharta i Wellingera trzeba było poczekać kolejne kilkanaście minuty. Austriak kilka razy wchodził i schodził z belki, w pewnym momencie obniżono rozbieg i czekano dalej. Obaj skoczkowie wykonali ostatecznie skoki jeszcze gorsze niż poprzednio, ale o dziwo konkursu nie zakończono. O 17:00 miała rozpocząć się runda finałowa. Kilka minut przed tą godziną zdecydowano się ją jednak odwołać.