Zambia nie obroni Pucharu, Nigeria wczołgała się do 1/4

Broniąca trofeum Zambia odpadła z rozgrywanego w RPA Pucharu Narodów Afryki. W ostatnim starciu grupowym Miedziane Pociski zremisowały bezbramkowo z Burkina Faso. Kosztem mistrzów z 2012 roku awansowała Nigeria, która uporała się z Etiopią 2:0.

Przed ostatnią kolejką spotkań w grupie C prowadziła reprezentacja Burkina Faso, mająca na koncie 4 punkty. Na drugim miejscu ex equo klasyfikowano Nigerię i Zambię. Drużyny te miały po 2 punkty, remis w bezpośrednim starciu i idealnie równy stosunek bramek. Oznaczało to, że w momencie rozpoczęcia meczów trzeciej kolejki – przy wynikach 0:0, o tym kto przechodzi do ćwierćfinału decydował siódmy punkt regulaminu – postawa fair play, czyli otrzymane żółte i czerwone kartki. Taki stan utrzymywał się bardzo długo – aż do 80 minuty meczu Nigeria – Etiopia. Dzięki mniejszej liczbie czerwonych kartek, bliżej awansu byli obrońcy trofeum. Wówczas jednak Victor Moses wykorzystał rzut karny dla Nigeryjczyków i wyprowadził swoją drużynę na drugie miejsce w grupie.

Wcześniej mecz był beznadziejny i właściwie nie warto cokolwiek o nim pisać. Za komentarz niech posłużą słowa Mateusza Borka, komentującego spotkanie na Eurosporcie 2: „To jest trochę tak… za pokutę obejrzysz Etiopia – Nigeria hehe„.

Ale trudno się dziwić, skoro przez 80 minut, ani Etiopczycy, ani Nigeryjczycy nie kwapili się do ataków, jakby kompletnie nie wierząc w możliwość wygranej i pozostania w turnieju. Prawdziwa gra zaczęła się dopiero po golu Mosesa. Już po kilkudziesięciu sekundach Saladin mógł wyrównać, ale jego główkę, instynktownie odbił Enyama. Cztery minuty przed końcem Moses wywalczył kolejną „jedenastkę”, którą także zamienił na gola. Co ciekawe, w ekipie Etiopii podczas tego turnieju zagrało czterech bramkarzy. W każdym spotkaniu trener desygnował innego golkipera, a Sisay Bancha musiał zostać zmieniony przez kolegę z pola, gdy dopuścił się faulu na Mosesie.

W ćwierćfinale Nigeria zagra z Wybrzeżem Kości Słoniowej, a Burkina Faso zmierzy się Togo lub Tunezją.