Zapowiedź 3. etapu Tour de Ski – sprint w Val Mustair

Profil 3. etapu Tour de Ski

Po fantastycznej inauguracji w Oberhofie Justyna Kowalczyk jest liderką Tour de Ski. We wtorek czeka ją jednak chyba najtrudniejsze zadanie w całym cyklu – sprint techniką dowolną – areną będzie szwajcarska miejscowość Val Mustair. 

Po raz pierwszy w historii Tour zawita do Szwajcarii, a konkretnie do rodzinnej miejscowości Dario Cologny – trzykrotnego triumfatora imprezy. Co ciekawe, liczące zaledwie 1 600 mieszkańców Val Mustair powstało dopiero… w 2009 roku – po połączeniu sześciu wiosek. Cologna urodził się w jednej z nich – Santa Marii.

Organizatorzy przygotowali zaledwie 700 metrową trasę, którą podczas każdego biegu zawodnicy pokonywać będą dwukrotnie. Profil trasy zapowiada szalenie interesujące rozgrywki. Pierwsze 200 metrów po starcie to podbieg, może niezbyt groźny, ale na pewno odegra on sporą rolę. Po nim nastąpi długi zjazd, a finisz znów będzie lekko pod górę, co Justyna Kowalczyk powinna przyjąć z ogromnym zadowoleniem.

Profil 3. etapu Tour de Ski:

Profil 3. etapu Tour de Ski

Kilka słów należy poświęcić zasadom – będą one niemal identyczne jak w klasycznym sprincie zaliczanym do Pucharu Świata. Nagrodą będzie jednak nie 100, a 50 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ oraz 60 sekund bonifikaty w Tour de Ski. Bonusy dostanie najlepsza 30, dlatego też już przebrnięcie przez, zaplanowane na 14:00, kwalifikacje gwarantuje korzyści. Ćwierćfinały rozpoczną się o 16:00.

 Sprint techniką dowolną jest tym, co najbardziej kocha Amerykanka Kikkan Randall. Zwyciężczyni pierwszego etapu w Oberhofie jest zdecydowaną faworytką noworocznych zawodów. Ewentualne zwycięstwo może przynieść jej „powrót do gry” w klasyfikacji całego cyklu. W długim biegu klasykiem poniosła bowiem spore straty i obecnie plasuje się na 14. miejscu ze stratą 1:48. Bukmacherzy zdecydowanie stawiają na Amerykankę, ale drugie miejsce w sprincie przewidują dla Justyny Kowalczyk. Dalej w ich notowaniach są Anne Kylloenen, Denise Herrmann, Astrid Jacobsen i Charlotte Kalla. Wymieniając faworytki należy jednak pamiętać, że sprint jest konkurencją w sporym stopniu loteryjną. Często zdarzają się kolizje i upadki eliminujące faworytów już w początkowych fazach. Dużą rolę odegra też pewnie trasa, będąca dla wszystkich narciarek absolutną nowością – Val Mustair pierwszy raz organizuje zawody takiej rangi.

Z równie dużą uwagą co walce o wygraną, będziemy też spoglądać na poczynania Terese Johaug. Norweżka nie lubi startować w sprintach, ale musi uniknąć wielkich strat, które mogłyby utrudnić bądź nawet uniemożliwić pościg za Justyną Kowalczyk w całym Tour de Ski.

Początek kwalifikacji 1 stycznia 2013 roku o 14:00, zawody główne – 2 godziny później.

***

Klasyfikacja i terminarz Tour de Ski >>

***

Info o transmisjach na Tele-Sport.pl


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/